DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

18. 12. 2008

Jak vymoci informace aneb Z úředníka štvanou zvěří

Jedním ze skrytých půvabů zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím po novele z r. 2006 je, že neposkytne-li povinný subjekt informace, získá žadatel relativně rychle exekuční titul, na jehož základě může "úřad" poslat do exekuce.

Dojde-li k tomu, pereniální vztah mezi občanem a úředníkem se jaksi otočí a z arogantního úředníka se stává inkoherentně blekotající osoba, pokoušející se svým nadřízeným vysvětlit, proč kvůlí její indolenci nemůže obec nakládat s nemovitým majetkem a kdo desetitisícové náklady exekutora – a advokáta oprávněného – zaplatí. Pro většinu takto postižených, řekl bych, motivační zážitek na celý zbytek úřednické kariéry.

Tento měsíc posílám do exekuce za neposkytnutí informací hned dvě veřejnoprávní korporace, obec Žďár u Mnichova Hradiště a město Karlovy Vary.

8 komentářů :

 1. Člověk se pořád učí: mohl byste na Iuridictum přidat heslo "rubr"?

  OdpovědětVymazat
 2. :-) Rubr je s překlepem zapsaný zubr.

  Rubrum jsem chtěl napsat už dávno, jenže stále nemám dost podkladů. Jednak neznám etymologii (psalo se to kdysi rubrum červeným inkoustem?) a není mi zcela jasné, jak je to s vícerubrikovými podáními. Budu proto muset studovat.

  OdpovědětVymazat
 3. Ten nazov je naozaj odvodeny od toho, ze sa to kedysi pisalo cervenym atramentom...

  Teda aspon podla informacii profesora na hodine "uvodu do procesneho prava" na jednej z nemeckych pravnickych fakult, kde sa momentalne nachadzam... Slovo rubrum sa tu stale pouziva.

  OdpovědětVymazat
 4. Chápu, že Vám přišla tato možnost vhod. Zajímalo by mne ale, jak přesně dojde k tomu zatažení exekutora do hry.
  Vy snad na základě neuspokojení požadavku po informacích požadujete finanční náhradu, proběhne soud a je vydán exekuční výměr?

  gogo

  OdpovědětVymazat
 5. Já při googlení "v rubru", případně "rubrem" (neutrová koncovka mě nenapadla) narazil jen na pár zmínek ve stenozáznamech prvorepublikového parlamentu, z nichž jsem nebyl o nic moudřejší.

  OdpovědětVymazat
 6. Ad gogo:

  Po několika procesních krocích podle InfZ získáte rozhodnutí, kterým se povinnému subjektu přikazuje vaši žádost vyřídit. Podle konkrétní situaci ji vydá buď nadřízený správní orgán nebo soud.

  Toto rozhodnutí, není-li splněno dobrovolně, se může stát podkladem exekuce. Exekutor povinnému subjektu zablokuje na účtu prostředky odpovídající nákladům řízení, zašle usnesení o nařízení exekuce k vyznačení poznámky v katastru nemovitostí a zároveň povinný subjekt vyzve, aby povinnost splnil a doložil mu, že tak učinil. V případě, že by snad povinný subjekt neuposlechl, ukládá mu exekutor tzv. donucovací pokuty, a to i opakovaně. Vyjma první (max. 100 000 Kč) není jejich výše omezena.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.