DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

14. 3. 2009

Kupte jim kalkulačky!

V řadě medií byla publikována zpráva o pirátu-paličovi, který nelegálním šířením DVD způsobil škodu za 52 milionů korun.

Počítejme: činí-li škoda způsobená jedním vypáleným filmem v průměru 500 Kč, znamená to, že pirát musel nelegálně vypálit 104 tisíc DVD. Celková hmotnost "výpalu" by byla, s úvahou 15 g/DVD, půldruhé tuny. Ve skutečnosti, jak se ze zprávy dozvíme, bylo vypáleno cca 600 DVD, a prodáno bylo jen 138 kusů.

A tak, jestli skutečně, jak stojí ve zprávě, "ve spolupráci s Českou protipirátskou unií vyčíslila policie škodu na 52 milionů korun", nebylo by na místě koupit policistům z příslušného útvaru kalkulačky, resp. poslat je na doškolovací kurs v oblasti základů mathematiky? Obávám se, že v 21. století není bezchybná obsluha pendreku jediným kvalifikačním předpokladem, který je k policejní práci potřeba… Něco jiného je, co si myslí "protipirátská unie", a něco zcela jiného oficiální policejní údaj.

A další otázka, samozřejmě, co dělal dozorující státní zástupce, že dovolil policejnímu orgánu takovou přitroublost vypustit do světa? Mozek musel mít ten den volno.

(O problematice výše náhrady za pirátsky šířené autorské dílo jsme na tomto blogu nedávno psali.)

6 komentářů :

 1. Nějde nějakým, způsobem do těch originálních DVD investovat? Při velmi malé váze by to bylo lepší než zlato, nebyl by to ani takový objem ani taková váha:)

  OdpovědětVymazat
 2. Škoda byla zřejmě vyčíslena na 52 tisíc korun.

  OdpovědětVymazat
 3. Heh, toho jsem si ani nevšiml. Jak upozornil Mormegil, pro porovnání čistý zisk společnosti Bontonfilm za rok 2006 byl 90,7 mil.

  OdpovědětVymazat
 4. Škoda byla zřejmě vyčíslena na 52 tisíc korun.

  To sedí. Otázkou je, zda byl úplatek od PPU kalkulován na logarithmické basi, tzn. kdyby byl třetinový, vyšlo by 520 tisíc korun, při dvojnásobném 52 miliard.

  OdpovědětVymazat
 5. Ze soukromoprávního pohledu mohl "výpočet" probíhat i následovně. Odměna, která by byla za získání licence (potřebné k rozmnožování a rozšiřování díla uvedeným způsobem) obvyklá v době neoprávněného nakládání s dílem, byla stanovena (znalcem ČPU) na 52 milionů.

  Na náhradě škody by se pak autor místo skutečně ušlého zisku mohl domáhat náhrady ušlého zisku ve výši odměny, která by byla obvyklá za získání takové licence v době neoprávněného nakládání s dílem (§ 40 odst. 4 AZ).

  OdpovědětVymazat
 6. To by ovšem bylo stejně bizarní, jako kdyby majitel restaurace za nezaplacenou večeři vyžadoval náhradu ve výši celoroční tržby.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.