DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

22. 3. 2009

Plastic People po 35 letech

A opět něco o českých bretschneidrech: při koncertu "extremistů" v Plzni zaslechl některý z nich v textu písně závadný obsah, takže policie koncert ukončila a účinkující i publikum násilím vyvedla.

Jen nechápu, proč se někteří pokrytci ještě pohoršují nad tím, co v r. 1974 udělala komunistická policie v Rudolfově s Plastiky: jejich texty byly přece z hlediska tehdejšího práva závadné, takže je zcela v pořádku, že koncert byl policií násilně ukončen a účastníci rozehnáni, nebo ne? Anebo je v tom snad nějaký rozdíl, který mi při primitivním porovnání vnějších znaků obou zásahů uniká? Ach tak: tehdy bylo přece období nesvobody!

14 komentářů :

 1. Ano, je šílené, jak jsme stále ještě nedokázali vybřednout z postkommunismu.

  OdpovědětVymazat
 2. Malý rozdíl tu je: PPU byli zcela apolitičtí a rozhodně ve svých textech nevyjadřovali podporu genocidální ideologii. Jestli to je oprávněným důvodem k rozehnání koncertu by jistě mohlo být předmětem diskusse.

  Co se přežívajícího bonzáctví českého lidu týče máte ovšem naprostou pravdu.

  OdpovědětVymazat
 3. Nejsem si ovšem jist, jak tvorba Plastiků vyhovovala např. čl. 4 Ústavy.

  OdpovědětVymazat
 4. Neznám Ústavu. Co v tom článku stojí?

  OdpovědětVymazat
 5. Vedoucí silou ve společnosti i ve státě je předvoj dělnické třídy, Komunistická strana Československa, dobrovolný bojový svazek nejaktivnějších a nejuvědomělejších občanů z řad dělníků, rolníků a inteligence.

  OdpovědětVymazat
 6. Vedoucí úlohu KSČ v československé společnosti Plastici nijak nezpochybňovali! Ti na ni prostě srali! A establishment je stejně sejmul...

  OdpovědětVymazat
 7. No, nemyslím, že by jejich hudba byla právě souladná s kulturní politikou strany.

  OdpovědětVymazat
 8. To jistě nebyla. Ale nebyla programově protistátní nebo subversivní. Nacistické koncerty jsou plejádou trestných činů podněcování k nenávisti proti skupině obyvatel a podpory zřízení, ohrožujícího demokracii. To je skutečně jiná káva než "Koupil jsem si francovku" nebo "Magické noci".

  OdpovědětVymazat
 9. Ono ani tak nejde o nějaké typicky české brettschneidery, ale spíš o to, že mezi účastníky oněch soukromých oslav narozenin bývá infiltrováno několik policistů. Sám přispěvek "Plastic People po 35 letech" mi přijde jen jako chatrná snaha vidět věci v rádobyšokujících souvislostech. Je nesmysl srovnávat Plastiky s kapelou rasistických nácků. To už mi přijde "smysluplnější" Nohavicovo "Už zase bijou děti", kde srovnává zásahy na CzechTeku 2005 s událostmi listopadu 1989 (a to už je skutečně co říct).

  Vladislav Hřebíček

  OdpovědětVymazat
 10. Verbální delikt jako verbální delikt. Plastici se dopustili pobuřování, neonacisté podněcování. Věcně v tom rozdíl není, ledaže byste bránící se demokracii považoval za něco inherentně lepšího než kommunism.

  OdpovědětVymazat
 11. Věcně v tom rozdíl není
  Pro právníka možná nikoli. Já se domnívám, že mezi "Běžím s hovnem proti plátnu" a "Cikáni raus!" je rozdíl nikoli nepatrný.

  OdpovědětVymazat
 12. Ano, z hlediska posluchače. Z hlediska státu by měl být nullový.

  OdpovědětVymazat
 13. Teď jsem si kliknul na ten odkaz "Pobuřování". Nejsem si teď jist, jestli Plastici před svým zavřením zpívali nějaké texty, které by tak bylo lze charakterisovat. Myslím, že ne. Oni IMHO "pobuřovali" "vulgaritou". "Sto bodů" přišlo až pak.

  Každopádně v žádném z textů Plastici nepodporovali genocidu, vraždění nebo násilné svržení režimu, jako náckové.

  OdpovědětVymazat
 14. Leon Kreutzfeld25. března 2009 20:36

  Je dobre, ze se to zakazalo. Mohli tam z pivnich kelimku zacit stavet plynove komory a zprovoznit je Uraganem D2.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Uragan_D2

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.