DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

15. 5. 2009

Virtualisuji se

Po čtyřech letech provozu vlastního serveru jsem se rozhodl, nesen modní vlnou, pro virtualisaci. Důvody jsou praktické i ekonomické.

Fysický server (něco málo o něm píšu zde) v serverovně "na páteři" je sice hezká hračka, ale z hlediska spolehlivosti jde o tikající časovanou bombu. Po čtyřech letech nepřetržitého provozu neví člověk dne ani hodiny, kdy hardware přestane fungovat, např. v důsledku opotřebování ložiska ventilátoru nebo havárie disku (barebone ASUS má místo jen na jeden disk, takže pole RAID nepřichází v úvahu). Oprava by byla záležitostí spíš dnů než hodin, s výpadkem Iuridicta, rozsáhlého depositáře souborů a hlavně mail serveru pro několik uživatelů.

Virtuální server je dnes zhruba dvakrát levnější, a o hardware a jeho spolehlivost se přitom nemusím starat, kupuji abstraktní "zdroje", jejichž fysickou realisaci za mě zajištuje někdo jiný.

4 komentáře :

 1. Leon Kreutzfeld18. května 2009 20:35

  "Virtuální server je dnes zhruba dvakrát levnější"

  To je zajimave, muj kamarad si prave server koupil jako konicka, je to pocitacovy vedec. Schvalne se ho zeptam proc kdyz je lepsi a levnejsi provozovat to virtualne. V jeho pripade nejspis kvuli bezpecnosti, nektera se asi outsourcovat neda.

  OdpovědětVymazat
 2. Domácí server mám samozřejmě fysický, taky je na něm disk 1 TB, ale na páteři je fysický server celkem zbytečný: stačí mi tam bohatě 60 GB.

  S virtuálním serverem si člověk vyhraje taky dost, zvlášť když se pokouší nainstalovat na něj něco ne úplně standardního.

  OdpovědětVymazat
 3. Leon Kreutzfeld18. května 2009 20:59

  Jaky je rozdil mezi domacim serverem a pateri? Ja nejsem odbornik.

  OdpovědětVymazat
 4. Domácí server je za domácí přípojkou (obvykle ADSL), takže stahování z něj z Internetu jednak dlouho trvá, jednak se započítává do objemu přenesených dat, fair-use policy atp. Server na páteři je mimo domov, ve specialisované serverovně, bez těchto omezení.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.