DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

17. 9. 2009

Datové schránky, den D79

Když jsem dnes zjistil, že ministerstvo vnitra konečně zprovoznilo svou datovou schránku, nedalo mi to a zaslal jsem mu první datovou zprávu.

Odeslání proběhlo (pod virtualisovanými Windows XP) bez problémů, překvapivé bylo jen to, že ačkoli systém okamžitě ohlásil úspěšné doručení příjemci, v seznamu odeslaných zpráv údaj o doručení stále chybí. Rovněž není jasné, jak budu schopen prokázat v případě soudního sporu odeslání zprávy: nic jako doručenku systém datových schránek (zatím) nevytvořil.

Vyčkejme tedy v klidu věcí příštích…

Aktualisováno.
Dalším zkoumáním jsem zjistil, že systém rozlišuje dodání a doručení (což má logiku, k doručení dojde, až někdo z ministerstva zprávu otevře), a elektronickou dodejku lze vygenerovat a/nebo vytisknout po kliknutí na link ve sloupci týkajícím se dodání; kliknutím na link v dalších sloupcích se namísto toho zobrazí zpráva. Uživatelsky nepřívětivé a těžko předvídatelné, ale použitelné řešení.

Aktualisováno.
K doručení zprávy došlo v 7.34 hod., takže celý proces mohu ukončit tím, že na původní dokument vyznačím potřebná data. Oproti poštovní přepravě je to daleko jednodušší, a na rozdíl od posílání e-mailem elektronické podatelně se nemusím s nikým dohadovat, že potřebuji mít potvrzení o doručení (u soudů to až na výjimky není problém, ale úřady – naposledy Kancelář presidenta republiky – mnohdy nereagují ani na urgence, přestože povinnost potvrzovat zprávy vyplývá přímo z vyhlášky o elektronických podatelnách).

Žádné komentáře :

Okomentovat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.