DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

14. 11. 2009

Datové schránky, den D137

Jak to kdosi – tuším Michal Altair Valášek – vtipně vyjádřil, k českému úředníkovi máme v oblasti informačních technologií zhruba stejný poměr jako k mluvícímu psu: žasneme už nad tím, že úředník s IT vůbec dokáže pracovat, přičemž otázka, zda to dělá dobře nebo špatně, je zcela zastíněna tímto samotným faktem, tedy fenoménem mluvícího psa, počítač ovládajícího úředníka (popř. policisty, soudce apod.).

V tomto světle je ostrý start provozu ISDS velkým, nečekaným úspěchem. Přes drobné karamboly, jež postupně vycházejí najevo (nezajištěné domény, nesmyslná procedura vynucující změnu hesla…) vše dosud fungovalo, jak má, a systém zvládal provozní zátěž překvapivě hladce.

Proto jsem o datových schránkách skoro nepsal: nebylo o čem. Odeslal jsem asi 20 zpráv, téměř 10 přijal, aniž by se vyskytly vážnější obtíže; jak známo, no news is good news i v oblasti informačních technologií.

To se změnilo až dnes, kdy systém odmítl vygenerovat formulář pro novou zprávu, a musel jsem použít zastaralou cestu elektronické podatelny: screenshot 1, screenshot 2. Věřme, že šlo k pouhý glitch způsobený víkendovou údržbou a nikoli o trvalejší poruchu, která by mohla mít, pokud by přetrvala po delší dobu, i poměrně dalekosáhlé právní důsledky.

6 komentářů :

 1. Nemohl byste si při takovém screenshotování zužovat okno?

  OdpovědětVymazat
 2. Mohl, ale edukativnější bude vytrvat, doufaje, že se laskavý čtenář naučí používat horizontální scrollbar, popř. má-li, výklopné kolečko na myši :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Nebo, že má browser nastaven tak, že se mu obrázek rovnou rozbrazí ve velikosti, která se vejde do okna.

  OdpovědětVymazat
 4. A neměl náhodou JV na mysli zúžení ve smyslu odstranění informací o souborech a počítači pana Peciny? :-) Nevím jestli by měla paní Hana Vykutilová radost ze zveřejnění informace, že ji má pan Pecina v "rozpracování" :-)

  Marty

  OdpovědětVymazat
 5. :-) Řekl bych, že cosi tuší, soudě podle toho, že má už tři roky přístupové jméno a heslo může všechny své dokumenty sledovat on-line na https://samba.pecina.cz.

  OdpovědětVymazat
 6. http://www.nedatoveschranky.cz/

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.