DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

21. 4. 2010

Sláma z bot v Praze

Při poslední cestě do Brna jsem ulovil dva letmé snímky nedávno zmiňovaného zařízení výrobce BUSE: obrázek 1, obrázek 2.

Další cennou fotografickou kořistí je snímek pořízený na Hlavním nádraží v Praze (kliknutím fotografii zvětšíte). Rekonstrukce prováděná italským developerem Grandi Stazioni, jak se zdá, plně souzní s civilisační úrovní českého zadavatele. Vstup na toaletu je opatřen turniketem, který vás pustí dál pouze po vhození desetikorunové mince, a tak cizinec, který si odepřel bezplatný hygienický zážitek ve vlaku Českých drah, může být hned po vystoupení konfrontován s další východoevropskou výzvou.

Spojení hi-tech zařízení s výběrem poplatku za něco, co se jinde v Evropě jako samozřejmost poskytuje zdarma, je na jednu stranu zábavné, na druhou dosti skličující: jak dlouho si toto dědictví komunistické éry ještě poneseme s sebou?

Můj pocit národní sebeúcty dostal na Hlavním nádraží pořádně zabrat, ale zároveň si říkám, že by nebylo špatné tuto myšlenku rozšířit a doporučit ji jiným: co třeba osadit v rozvojových zemích východy z nádraží a letišť turnikety na bakšiš?

15 komentářů :

 1. něco, co se jinde v Evropě jako samozřejmost poskytuje zdarma

  V Evropě možná. Nikoli v Holandsku. Zde doslova ani to kuře nehrabe zadarmo.

  OdpovědětVymazat
 2. Ono se říká, že co Skot vyhodí, Holanďan sebere – ale to jsem dosud pokládal za pomluvu.

  OdpovědětVymazat
 3. V Německu, v Ulmu na nádraží mají také turnikety a berou 1/2 Euro.

  OdpovědětVymazat
 4. Obavam se ze za toalety je napriklad v nemecku zvykem platit vsude, na dalnicnich odpocivadlech i na nadrazich. O Madarsku nehovore (vlak mel hodinu sekeru a ja byl bez forintu v kapse, velice zabavne...)

  OdpovědětVymazat
 5. To mne poněkud šokuje. Domníval jsem se, že tam, kde je poskytována nějaká služba (nákupní centra, restaurace, nádraží apod.), se nevybírá. Něco jiného jsou samozřejmě veřejné toalety.

  OdpovědětVymazat
 6. Když jsem byl před několika týdny v Praze vlakem, tak jsem nevyšel ze šoku. Hlavní nádraží...ano, ty toalety mě opravdu dostaly, včetně neskutečné obsluhy...hi-tech zařízení jsem nějak přehlédl, zato jeho nefunkčnost nikoli. No a nádraží samotné mi pak připadalo jak připravené k natáčení nějakého dalšího filmu z války...nejspíše z jejího konce. I mnoho statistů se tam již nacházelo. A ostatně i nemalá část Prahy vypadala jak z dob dávno minulých. Opravdu dost hnusné město, člověk si pak alespoň více váží výchdočeské "prdele" jména Trutnov :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Sláma z bot, sláma z bot ... nevím. Osobně za necivilizovanost východoevropského střihu považuji babky u WC s předem natrhanými proužečky toaletního papíru (který se tvrdostí blíží papíru novinovému) a neomaleně hulákající, pokud spěcháte a chcete zaplatit až po té. Turnikety vítám jako přijemnou změnu a krok k civilizovanosti. Kromě toho se tyto turnikety vyskytují skoro na všech benzínkách německých a rakouských dálnic. Jinde autem necestuji moc často, takže nevím, jak je to např v románské Evropě. Michaela

  OdpovědětVymazat
 8. Sláma v botách Tomáše Peciny:)

  >co se jinde v Evropě jako samozřejmost poskytuje zdarma,

  Při cestách třeba přes Německo autem se bez drobných ani nevyčůráte. Stojí to 50centů a zatímto účelem vozím v autě tzv. Pinkelnsäckchen:) kde shromažďuji drobné mince, hlavně padesátníky.

  Ale hlavně, když jsou ti čehůni takoví balvani, hodí se to přece do teorie, že:)

  OdpovědětVymazat
 9. Vidím velký rozdíl mezi veřejnými WC, kde je platit normální (jinak by jejich provoz financoval daňový poplatník), a WC pro zákazníky v restauracích nebo na nádraží. Ano, hajslbába vydávající toaleťák je jinou formou východní civilisace, ale o tu mi nejde.

  OdpovědětVymazat
 10. Ano, ale ten rozdil vyplyva IMHO hlavne z free rider problemu. Pokud je WC spojeno s nejakou sluzbou, mela by byt vyuzivana v principu jen temi, kteri si ji zaplatili.

  Nadrazi je sice spojeno s urcitou sluzbou, ale free rider problem se tam muze projevit vic nez kdekoliv jinde (zejmena vzhledm k okruhu lidi, kteri se na nadrazich obvykle pohybuji - kdekoliv v Evrope). Pristup na WC ma kdokoliv, nikoliv jen uzivatel sluzby.

  O.N.

  OdpovědětVymazat
 11. Ano, v Nemecku se plati temer vsude. Rozhodne vsude na dalnici. Take me to neprestava prekvapovat. Jenze nesmime zapominat, ze vzdycky dostanete poukazku na vyrobky v hodnote zaplaceneho vstupu, cili je to vlastne zdarma - pokud si neco koupite. (tedy jako v CR u McDonalda)

  jgIII

  OdpovědětVymazat
 12. To máte samozřejmě pravdu.

  Česká republika má ovšem jednu zvláštnost: právní předpisy (vyhláška o technickém provedení staveb) stanoví velmi přísné podmínky, kolik a jakých záchodů musí být např. v restauraci pro hosty, ale už žádná právní norma nenařizuje, že tyto záchody musí být hostům skutečně přístupné a že musí být bezplatné.

  OdpovědětVymazat
 13. Ano, například ve Francii to tak funguje - WC v restauracích jsou ze zákona zdarma přístupné veřejnosti, pokud vím.

  O.N.

  OdpovědětVymazat
 14. Nevím, jestli si to pamatuji dobře, ale sám jsem zažil takové turnikety poprvé ve Švýcarsku a také na nádraží.

  A i kdybych si to dobře nepamatoval, tak tady: http://www.lonelyplanet.com/travelblogs/560/23890/Toilets+and+Traveling?destId=360810 zjistíte, že placené toalety na nádražích jsou v západní Evropě zcela běžné, dost možná ještě běžnější než v té východní: Francie obvykle 0,5-1 euro, Londýn placené, Curych 2 CHF, Itálie placené.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.