DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

17. 11. 2010

Když dva dělají totéž

Bolístku ve svém projevu pofoukal všem nacionalisticky rozcitlivělým Čechům jejich president Václav Klaus, když vysvětlil, že násilí Čechů na Němcích bylo sice politováníhodné, ale nelze je vůbec srovnávat s jeho příčinou, násilím Němců na Češích.

Ovšem – přece byste si nemysleli, že život Němce a život Čecha má stejnou cenu!

Opět se stydím za svého presidenta; nejspíš to bude setrvalý, u příležitosti každého státního svátku nebo jiného významného dne se manifestující stav.

28 komentářů :

 1. A to ještě není prezidentem Král z Černého kopce. To teprve bude ostuda, až usne při přehlídce Hradní stráže, pokusí říct "strč prst zkrz krk" nebo se bude snažit zformulovat jednoduchou větu v libovolném jazyce tak, aby měla podmět, přísudek a ještě dávala alespoň nějaký smysl:)

  OdpovědětVymazat
 2. Trochu pana prezidenta dezinterpretujete: Vůbec neřekl, že život Němce a čecha nemá stejnou cenu. Jen řekl, že Němci zabili více Čechů než Češi Němců, a proto by se (asi) mělo to násilí Čechů na Němcích omluvit.
  Zdůrazňuji, že netvrdím, že s takto formulovaným názorem pana prezidenta se beze zbytku ztotožňuji, jen chci upozornit, že tentokrát mu vyčítáte něco, co ve skutečnosti neřekl.
  Setapouch

  OdpovědětVymazat
 3. To pohraničí je z obou stran dodnes líhní nejrůznějších
  deprivantů.

  OdpovědětVymazat
 4. Možná, nicméně vycházím z této jeho věty: "Domnívám se totiž, že se součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech."

  Nejen tedy v součtu, ale "každou hodinu".

  OdpovědětVymazat
 5. Musím nakonec uznat, že by se to dalo interpretovat i tak, jak uvádíte, i když si myslím, že to tak přece jen nemyslel. Ale jelikož Nejvyššímu panu Klimatologovi nikdo do hlavy nevidí a mívá pobčas podivné nápady, těžko jednozančně soudit, jak to vlastně myslel.
  Setapouch

  OdpovědětVymazat
 6. Kdybyste takhle pitval projev pana oberpresidenta (presidenta EU), tak byste dopadl hůř nežli pan Matějka.
  http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/164303/Herman-Van-Rompuy-V-Evrope-se-rodi-novy-diktator-jedine-pravdy.html
  Kdo chce, vždycky si na nenáviděné osobě najde co hledá.

  OdpovědětVymazat
 7. "Domnívám se totiž, že se součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech."

  Jak jste z tohohle došel k závěru, že Václav Klaus tvrdí, že život Čecha má vyšší cenu než život Němce, to mi rozum nebere, pane autore. Kdybyste napsal, že náš vrchní klimatolog trochu přeháněl, a doložil to jednoduchým výpočtem, neměl bych nic proti. Takto jste opět pouze "nechal vášně cloumat svým majestátem".

  OdpovědětVymazat
 8. Ad Stan:

  Kdyby VK srovnával celkové ztráty na životech, pak by to bylo něco jiného (i když by se slušelo podotknout, že ztráty na majetku jsou v opačném poměru, a to příkře). Takto není možný jiný závěr, než který proponuji.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Myslím, že vaše teotrie porovnávání zločinů je nesmyslná, bez ohledu na to, že na mrtvoly Němci jednoznačně vedou (pokud si myslíte, že je to souměřitelné s majetkem, uveďte prosím přepočítávací koeficient). Sudečtí Němci udělali hodně, aby se Češi stali jejich nepřáteli, když měli moc. A když ti měli možnost křivdy vrátit, tak to i udělali. Není to nic povznášejícího, ale takto v dějinách chodí. Kolektivní jednání generuje kolektivní

  OdpovědětVymazat
 11. Sudečtí Němci udělali hodně, aby se Češi stali jejich nepřáteli, když měli moc

  Češi udělali hodně, aby se sudetští Němci stali jejich nepřáteli, když měli moc (do r. 1938). Přesto to nečiní válečné násilí na Češích legitimním.

  OdpovědětVymazat
 12. A vyhnali je snad z domovů? To Němci ano.


  >Přesto to nečiní válečné násilí na Češích legitimním.

  Dějiny jsou sledem nelegitimních kroků. Legitimita se získává následně, z pozice vítěze.

  OdpovědětVymazat
 13. A vyhnali je snad z domovů? To Němci ano.

  To je nesmysl, Čechy fabrikovaná legenda. Více by vám o tom pověděl Tomáš Krystlík.

  Legitimita se získává následně, z pozice vítěze.

  To jste četl v Machiavellim?

  OdpovědětVymazat
 14. Krystlík? Ten Krystlík, podle kterého zřejmě za vše špatné ve střední Evropě za posledních pár set let můžou Češi?

  OdpovědětVymazat
 15. OK, Tomáši, uzavřeme to tak, že se v této věci neshodneme. I když se přiznám, že mě přece jen tak trochu zajímá, proč se v té 65 let staré a pro obě strany sporu v podstatě nechutné historii vlastně takto bojovně a "Proti všem" angažujete.

  OdpovědětVymazat
 16. Tatovi byly dva roky, kdyz museli z Trutnova do vnitrozemi; deda rikal, ze nemeli ani 24h se sbalit a odejit.
  Deda byl u drahy a dum byl erarni, pocitam, ze po zaboru pripadl Nemcum. Do prace chodil s pistoli, Sudetaci, podle nej, byli v te dobe uplne zfanatizovani.
  Babicka moji zeny mela stejnou zkusenost.

  OdpovědětVymazat
 17. deda rikal, ze nemeli ani 24h se sbalit a odejit

  Aha – a co by se jim stalo, kdyby zůstali? Resp. jmenujte aspoň jednoho Čecha, který zůstal a doplatil na to.

  OdpovědětVymazat
 18. VÁCLAV PATKA
  Po okupaci Sudet a záboru Zábřeha byl Patka mezi prvními zajištěnými gestapem. Bylo mu nařízeno opustit Zábřeh, a tak se uchýlil do protektorátních Loštic, kam byla již předtím vypovězena také zábřežská Společenská knihtiskárna. Zde se snaží pokračovat v knihkupecké práci a zároveň spolu se svým pomocníkem Ferdinandem Gallasem se angažuje v odbojové činnosti. Na jaře 1944 je oba postihuje vlna zatýkání. Václav Patka pak překonává martyrium nacistických žalářů a koncentráků. Zpět do Zábřeha se vrací s podlomeným zdravím až v květnu 1945. Umírá brzy potom - 20. prosince 1945.

  OdpovědětVymazat
 19. a zároveň spolu se svým pomocníkem Ferdinandem Gallasem se angažuje v odbojové činnosti

  Takže ho zavřeli nikoli za to, že zůstal, ale že se angažoval v odboji. Odboj se přirozeně legitimní a chvályhodný, ale v daném kontextu to znamená, že nejde o takový příklad, o jaký jsem žádal.

  OdpovědětVymazat
 20. To skoro vypadá, jako by Češi ze Sudet prchali ze stejných důvodů jako Arabové z území obsazených Israelem ve "válce o nezávislost".

  Opravdu považujete zrovna Kryslíka za dostatečně nezaujatou autoritu?

  OdpovědětVymazat
 21. Opravdu považujete zrovna Kryslíka za dostatečně nezaujatou autoritu?

  Jeho knihy jsou faktograficky dostatečně přesné, abych měl důvod v tomto mu důvěřovat.

  OdpovědětVymazat
 22. Deda byl u drahy

  Státní zaměstanci odcházeli ze Sudet ne kvůli Němcům, ale na příkaz pražské vlády.

  OdpovědětVymazat
 23. Co byste ještě nechtěl?

  OdpovědětVymazat
 24. "Státní zaměstanci odcházeli ze Sudet ne kvůli Němcům, ale na příkaz pražské vlády."

  I ti nemecti?

  OdpovědětVymazat
 25. No nevím, co jsem od Kryslíka četl ve mě zanechalo spíše dojem "český Suvorov".

  OdpovědětVymazat
 26. Ztrata casu, prominte panove, doufal jsem ve vic.

  OdpovědětVymazat
 27. Klaus řekl jenom, že to, co se dělo předchozích několik let, se dělo bez ustání, s přestávkami nejdéle na 59 minut (nebo snad 118, bráno podle "kalendářních hodin"). Nesrovnával explicitně "součet" poválečného násilí s tím, co se stalo za jednu (průměrnou? povšimněte si také vidového rozdílu!) hodinu, váš výklad tedy není jediný možný, ba naopak patří k těm, které Griceovy maximy porušují více.

  OdpovědětVymazat
 28. Omlouvám se, mám cca rok zpoždění, ale přece jen bych se ráda připojila se svým názorem. To co se tady v republice "dělo",to jest vyhnání,vraždy i "slavné dekrety", a to pod taktovkou presidenta Edvarda Beneše - od května 1945, do cca října 1945, vyděsilo, ale až po činu samotného spolutvůrce, že "splichtil" tento zpětně platný zákon :" ZÁKON č. 115/1946 Sb. ze dne 8. května 1946 o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků
  Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
  § 1
  Jednání, k němuž došlo v době od 30. září 1938 do 28. října 1945 a jehož účelem bylo přispěti k boji o znovunabytí svobody Čechů a Slováků nebo které směřovalo ke spravedlivé odplatě za činy okupantů nebo jejich pomahačů,<>.
  § 2
  (1) Byl-li někdo pro takový trestný čin již odsouzen, budiž postupováno podle předpisů o obnově trestního řízení.
  (2) Příslušný je soud, u něhož se konalo řízení v první stolici nebo není-li ho, soud, který by byl nyní v první stolici příslušný, kdyby bezprávnost činu nebyla podle § 1 vyloučena.

  (3) Sbíhá-li se s činem uvedeným v § 1 trestný čin, pro nějž byl obžalovaný týmž rozsudkem odsouzen, vysloví soud za tento jiný trestný čin nový trest rozsudkem, přihlížeje k výroku o vině již učiněnému.
  § 3
  Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministři spravedlnosti a národní obrany.
  Dr. Beneš v.r. Fierlinger v.r. Dr. Drtina v.r. gen. Svoboda v.r.
  Dubanová

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.