DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

16. 12. 2010

WikiLeaks

Tak ji tedy nedostal; mám na mysli Juliana Assange, protagonistu WikiLeaks, a cenu The Time Magazine Muž/žena roku. Překvapen jsem nebyl. Tak jako v r. 2001 nedostal toto ocenění Bin Ladin, skutečný muž onoho neblahého roku, nemohl ocenění získat ani Assange. Medium, chce-li být většinové a tudíž se dobře prodávat, nemůže být avantgardní: ostatně dodnes Timu předhazují, že kdysi udělil identickou cenu jistému Hitlerovi…

Na WikiLeaks mi přijde nejzajímavější, jak perfektně leaks zapadají do stereotypického obrazu vytvářeného levicovými medii: svět je ovládán dravými a ničeho se neštítícími nadnárodními koncerny/Mezinárodním měnovým fondem/CIA/israelskými lobby/Bilderbergem/židozednáři, nechť si každý prosťáček vybere, v co věří, WikiLeaks mu přisvědčí a zásobí ho záplavou podpůrného materiálu.

Diskurs na Západě, i ten levicový, je ovšem, jak už to bývá, přece jen o nějaké to patro výš než ten český: Češi wikileaky hltají a cokoli se jim nehodí do stereotypu, pomíjejí, pojímajíce celé to divadlo jako příležitost k velké celonárodní kompensaci historických mindráků; jsme malí, chudí a bezvýznamní, ale můžeme se radovat aspoň z toho, jak ty velké, bohaté a významné někdo tahá za uši.

Skutečnost je složitější. WikiLeaks velmi pravděpodobně obsahují cenné informace, ale spolu s nimi je v nich vestavěn interpretační filtr, nebo, chcete-li, zrcadlo, a kdo tímto zrcadlem manipuluje, není dosud jasné. Je to, obrazně řečeno, endoskop, u jehož ovládacích prvků sedí někdo, na koho není vidět a kdo je nejspíš velice rád, že jeho identita je před veřejností skryta.

A tak si s hodnocením počkám, až se tajemný operátor z pozadí objeví na scéně. Jak víme z historie (Pearl Harbor, Coventry), to může trvat i desítky let.

8 komentářů :

 1. Pearl Harbor, Coventry? Muzete prosim rozvest?

  jg

  OdpovědětVymazat
 2. Mně se nejvíc líbí, jak jednou rukou blaseovaně smetáváš ze stolu spiklenecké theorie "prosťáčků" (CIA, židé, zednáři) a zároveň druhou rukou vytahuješ na světlo Boží jako kouzelník králíka z klobouku vlastní spiklenecké agens: tajemného operátora endoskopu/zrcadla.

  Mimochodem, fakt, že americkou zahraniční politiku ovládá israelská lobby, lze po uveřejnění Mersheimovy a Waltovy studie pokládat za prokázaný; opět jedna "spiklenecká theorie", která se ukázala být realitou...

  OdpovědětVymazat
 3. to Vodník:

  přesně to samé mě napadlo hned jak jsem to dočetl.

  A dát to Zuckerbergovi? Dnes má facebook půl miliardy, za deset let bude rád za pár miliónů. Tyhlety "sociální" sítě vždy po čase omrzí. Každý mluví o tom, jak FB lidi spojuje, mě naopak přijde, že z nich dělá trouby závislé na počítači/telefonu neschopné tradiční komunikace.

  PW

  OdpovědětVymazat
 4. Ad JG:

  Dva příklady, kdy veřejnost neměla po dlouhou dobu informace o jednání své vlády, nic víc.

  Ad V&PW:

  Neproponuji žádnou konspirační theorii, naopak tvrdím, že WikiLeaks jsou neprůhledné a není jasné, kdo může ovlivňovat mechanismus jejich fungování, a proto jsem zdrženlivý.

  OdpovědětVymazat
 5. My prosťáčci taky neproponujeme, kdo shodil Dvojčata. Pouze tvrdíme, že je to neprůhledné a není jasné, kdo mohl ovlivňovat průběh a způsob jejich zničení. Že by poprvé v historii tři mrakodrapy spadly po nárazu letadel (jeden i bez něj) do svého půdorysu a pak se tam našly stopy thermitu (patrně je nějaký bursián vytrousil z kapsy po cestě na Wall Street), tomu může věřit jen někdo, kdo dokáže věřit na ještírky.

  OdpovědětVymazat
 6. Vítám vás Tomáši ve spolku usvědčených konspiračních teoretiků. Máte samozřejmě pravdu, že WL je spiknutím, jen není jasné, koho proti komu. Operátor endoskopu nedělá nic náhodně, s davem zachází jako s chovatel se stádem hospodářského zvířectva a má to systém a cíl. Jaký, to je otázka jiná.

  Ale pokud jste se dostal v myšlenkách až tak daleko, doplněte to prosím i úvahy o jiných, prokazatelně existujících, spiklenecných skupinách. Už jen prostá statistika členů na jednotlivých vysokých postech hodně vypovídá. Podstatou moci, ale i boji proti ní je vždy spiknutí:) Jedinci sami nedokáží nic.

  OdpovědětVymazat
 7. Tomáši, že by první "záchvat" opravdového kritického myšlení? Do elitního klubu "konspiračních teoretiků" Vás však ještě čeká daleká cesta. Musíte se moc učit, moc učit... :)

  P. S.: Já jako zkušený a svým okolím uznávaný "konspirační teoretik" pořád ještě vidím teoretickou možnost, že WL jsou tím, čím se prezentují na veřejnosti. Pravděpodobnost je však mizivá, když vidím s jakou profesionalitou jsou zpracovány všechny mediální výstupy a jakými prostředky tato organizace disponuje. Přesto je tu i jistá možnost, že tentokrát se zpravodajská hra vymkla organizátorům z rukou...

  P. P. S.: A stereotypní obraz vytvářený levicovými médii? Chachááááá...

  OdpovědětVymazat
 8. Stan: A proc myslite, ze se hra vymkla organizatorum z ruky? Dle meho soudu tomu zatim nic nenasvedcuje..

  Naopak: Vse bezi jak na dratkach. Media sleduji zapletku kolem Assangeho.. Proste jak vystrizeno z druhoradeho filmu o hodnych ochrancich (a siritelich) pravdy a zlych spionech..

  A jiz nyni je jasne, ze tohle (druhe?) kolo hry prpbiha naprosto hladce..
  ds

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.