DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

8. 1. 2011

Ano, chtěla jsem růži a toto je růže

Jak učinil přede mnou už Miroslav Macek, i já připomínám sté výročí narození Zdeňka Jirotky, spisovatele, který stvořil českého Jeevese, sluhu Saturnina, a v tíživé době napsal knihu, kterou každý z nás četl a skoro každý ji má rád.

Stejně jako některá jiné literární díla té doby (jmenujme, pars pro toto, Drdovo Městečko na dlani), Saturnin (1942) vytváří vlastní, idylický svět, v němž, jak praví známá televisní reklama, jsou věci ještě tak, jak mají být. Dvacáté století se svými běsy totalitních ideologií zůstává vytěsněno, aby nenarušovalo čirý, ničím nepoznamenaný a ryzí výtrysk radosti ze života.

6 komentářů :

 1. Díky za připomínku. Přesto, že citát, který je nadpisem článku, je výmyslem scénáristy; v knize je scéna s vhozením do nádrže líčena nepřímo.

  OdpovědětVymazat
 2. Obávám se, že Vám buď vypadla půlka věty, ve které jste původně definoval množinu osob, z níž měli všichni číst Saturnina, nebo že jste (paleokonservatismus nepaleokonservatismus) naivní idealista. Jen během pěti sekund jsem si vzpomněl na jednoho člověka, který za život přečetl pouze Vojnu a mír (z donucení na SŠ), a na jednoho, který zase čte pouze Heideggera (zde by to vysvětlení bylo poněkud složitější a pravděpodobně by připadalo přirozené pouze Sheldonu Cooperovi).

  OdpovědětVymazat
 3. Priznavam, o romanku Saturnin jsem zde slysela poprve a to jsem precetla celou knihovnu socialisticke mladeze na Tride Obrancu miru..:-)

  Na webu jsou nahrane uryvky a citace,
  vnimam knizku jako vlidny a jemny humor, to by byl nadherne zazracny a radostny svet, kdyby to bylo jen trochu skutecnosti...

  OdpovědětVymazat
 4. Napadlo mě, že bych Vás pro případ, že to náhodou nevíte (občas mě překvapí, že Vám unikla nějaká nepodstatná informace, která podle mě geekům rozhodně neuniká), měl informovat o tom, že existuje audiokniha Saturnin. Je to asi nejlepší audiokniha, kterou jsem zatím slyšel (no, asi soutěží s Jménem růže ... ale stejně je lepší) a rozhodně je to lepší než film (či seriál) - mně osobně se tam totiž nelíbí herecký výkon Zedníčkové, herečky tety Kateřiny, Lipského, ani Havelky (ano, jsem odporný heretik). Jedině Vízner mě tam zaujal. A pokud si dobře pamatuju, že Milouše tam hrál Pavelka, no tak taky, no, já s ním prostě nevím...

  OdpovědětVymazat
 5. Mně ten film/seriál taky moc nesedl, byl režijně dost odbytý.

  OdpovědětVymazat
 6. Když už jsme u TV tvorby, ještě k tomu na blogu často se zabývajícím ww2, kommunismem a právem, dovoluji si zde annoncovat toto

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.