DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

6. 6. 2012

Zločinec promluvil

Zločinec promluvil, neřekl nic. Touto parafrasí by se nejlépe dal přetlumočit obsah úterního projevu poslance Davida Ratha ve sněmovně. S relativně vybroušenou formou Rathova projevu nekorespondoval jeho obsah, jenž byl informačně mimořádně chudý a jehož přesvědčivost se limitně blížila nule.

Rathovo stíhání je politická hra, o tom nemám ani nejmenší pochybnost, a osoba náměstka NSZ Igora Stříže, který měl sepisovat úřední záznam o trestním oznámení, postoupeném poté místně nepříslušnému ústeckému KSZ, naznačuje, že iniciátorem celého podniku budou nejspíš lidé kolem ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (jehož údajná utajená návštěva KSZ v Ústí nad Labem krátce před zásahem je rovněž výmluvná). Toho jsem doposud hodnotil poměrně kladně, ale pokud se pro svou stranu skutečně dopustil této špinavosti, jeho kredit u mne padá k nule.

Do větších akcí se Rath při projevu nepouštěl, o okolnostech údajného úplatku téměř nemluvil, což může naznačovat, že on a team jeho obhájců netuší, co všechno bylo odposlechnuto, a nechce se vystavovat risiku pozdějších trapných dementi a vytáček.

Posice obhajoby je i po vydání poměrně silná. Námitka místní nepříslušnosti se zdá být důvodnou, nasazení odposlechů je nanejvýš sporné a může být shledáno nezákonným hned z několika důvodů, a jak lze naznat z okamžité a téměř hysterické reakce ČSSD na subtilní Rathův náznak, že peníze mohly být určeny na volební kampaň, Rath má možná páky, jak stranu přimět k podstatně větší loyalitě a zákulisní snaživosti.

V čem lze s Rathem bohužel souhlasit, je predikce, že jeho zadržení a následný monstrproces budou ojedinělé, byly od první minuty účelové a rozhodně se nejedná o počátek jakéhosi authentického boje s korupcí, padni komu padni. Asi si budeme muset zvyknout, že součástí českého předvolebního koloritu se napříště stanou oposiční poslanci ve vězení, ozbrojenci kolem sněmovního řečniště a svalnaté řeči silových ministrů.

Jak své úvahy na podobná themata obvykle končívám, do afrických poměrů nám fakt schází už jen záliba místní politické elity v pestrobarevných šerpách…

6 komentářů :

 1. Toho jsem doposud hodnotil poměrně kladně... Získáváte bod za naivitu. Tu bych nečekal.

  Jinak, dokud budou ve vězení jen ti poslanci, kteří jsou důvodně podezřelí z rozkrádání veřejných peněz, je všechno OK.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jinak, dokud budou ve vězení jen ti poslanci, kteří jsou důvodně podezřelí z rozkrádání veřejných peněz, je všechno OK.

   S tím si dovoluji nesouhlasit. Selektivní spravedlnost je jednou z forem nespravedlnosti. Už jen proto, že jednoho dne mohou důvodně podezřelí oposiční poslanci dojít, a nemáme záruku, že noví nebudou vytvářeni na zakázku.

   Vymazat
  2. Nemluvím o selektivní spravedlnosti. Mluvím o důvodně podezřelých a to nikoli ve formálním, ale v materiálním smyslu. Prostě, dokud budou ve vězení ti, kdož páchají trestnou činnost. Vy mmluvíte o zneužívání moci, toť něco dosti odlišného.

   Vymazat
 2. Leon Kreutzfeld6. června 2012 10:22

  Ve vyspele liberalni demokracii bych informaci, ze penize byly ve skutecnosti uplatek strane povazoval za dulezitou, bohuzel v kocourkovskem bordelu se to vyresi asi jako kdyz diskutovali o tom jak si Bohumil Sobotka nasyslil na byt z poslaneckych nahrad. Podle sebou nastavenych pravidel kradou vsichni a zavrit je vsechny je sice bohulibe, ale ne pravdepodobne.

  O duvod vic, aby se nevolnik ve me radoval, ze uz se zerou navzajem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže nežerou, jen vám hrají představení s maňásky. A, dovolíte-li tuto parafrasi, miminko ve vás se směje a tleská ručičkama.

   Vymazat
 3. Byla jsem překvapená, řeč MUDr. Ratha nebyla řečí obhajovací, byl to jen nic neříkající projev, a jediné co mě zaujalo byla informace, či varování ČSSD, že peníze které u něho byly nalezeny nejsou peníze pro Davida Ratha, ale jsou určeny na financování voleb..Ale to co tam bylo přítomno a nedalo se nevnímat, byl strach, David Rath se opravdu bál...nebyl to příjemný pocit..

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.