DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

26. 9. 2012

Zemřel Jakub Polák (1952–2012)

Existují lidé, kteří by si pokládali za poctu, že o jejich smrti masmedia typu Mladá fronta téměř nereferují, a opak by cítíli jako pohanu. Mezi takové lidi patřil i Jakub Polák, anarchistický vůdce, který včera ve věku šedesáti let zemřel. Skutečně, J. Polák nikdy nepatřil k mainstreamu, a nikdy si ani nepřál být do něj počítán; jeho ambice byly jiného druhu.

Poznal jsem jej asi před patnácti lety, ještě jako praktikujícího squattera, a vždy jsem jej pokládal za čestného, zásadového, nesmírně svobodomyslného a zároveň i velmi pragmatického a skromného člověka, který se kromě publicistické činnosti věnoval tomu snad vůbec nejméně vděčnému, co lze v právu podnikat, totiž zastupování poškozených Romů, povětšinou v trestních věcech. Dělal to svědomitě a většinou – v mezích možností daných diskriminačním právním systémem – i relativně úspěšně.

Vzpomínám si, jak byl před deseti lety za příliš vehementní obhajobu poškozeného Roma sám v Karviné postaven před soud. Ten případ mě zaujal, a jel jsem se na jedno z hlavních líčení podívat (reportáž, protokol). Polák vystupoval sebevědomě, svou výpověď sám diktoval zapisovatelce a rozhodně nebyl ochoten dát svou kůži lacino – a nakonec i zvítězil.

Vážil jsem si jej i jako publicisty. Jeho články o romské problematice nebyly žádné kostlánovské, ideologické žvásty, ale vyjadřovaly racionální pohled člověka, který problematice rozumí a má s ní dlouholetou osobní zkušenost. V tomto směru zůstal Polák osamocen, žádné své následovníky nevychoval, mladá generace je buď tupě ideologická, nebo pragmatická, orientovaná na co nejpohodlnější přístup k ethnobusinessovým dotacím. Tím větší škoda, že Jakub Polák zemřel.

14 komentářů :

 1. Mohl byste prosím uvést odkaz na některý z článků?

  OdpovědětVymazat
 2. Existuje ještě jiná verze příběhu, tedy zejména toho, co se stalo před slavným přejetím cikána policejcím vozidlem. On se totiž ožral a pobil (se svými) v nedalené "speciální" hospodě a byl nalezen ostříhanými chlapíky uprostřed cesty, opřeli o kandelábr a šli si po svých. Načež je obvinili, posadili do basy i když ho prokazatelně zabil policista autem (dostal podmínku). Prostě se dostali do soukolí dvou privilegovaných skupin, policistů (tendenčnost vyšetřování je zcela jasná, dokonce vymysleli i nákladní auto) a cikánů (zde je příběh zcela neprokazatelný vzhledek k nedostatku nezávislých svědků).

  Výsledkem je pouze další etnomýtus o útlaku hodných cikánů škaredou většinou a incident patří do nezapomenutelné galerie rasových vražd dodnes.

  cnemo

  OdpovědětVymazat
 3. Za neopomenutelnou pokládám Polákovu angažovanost v kauze na 17 let odsouzeného Vlastimila Pechance

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, on se v praktických věcech choval vzácně neideologicky, takže jsem se ním téměř ve všem shodl, zatímco s Kalibovou se neshodnu prakticky nikdy (a nejen proto, že má na rozdíl od Poláka v hlavě seno).

   Vymazat
 4. Kdyz jsem vcera v radiozurnale slysel, jak "politolog Slacalek" vyuziva chudaka Polaka k propagaci svych ideonesmyslu a antify, tak me Jakuba bylo lito.. jeste neni ani pohrbeny a uz je zneuzivan formou a zpusobem, vuci ktere by se asi vice nez ohrazoval..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mne nepřekvapuje: v anarchistických kruzích je sklon ke žvanivosti odedávna endemický.

   Vymazat
 5. Výborný článek, pane Pecino. Klobou dolů před Polákem, který byl ochotný hájit spravedlnost i v případě, že se věc týkala člověka z opačné části pol. spektra. Respekt. Jakub

  OdpovědětVymazat
 6. Jakub Oláh (vlastním jménem)
  Svědomitě zastupoval tedy svou vlastní rasu,dalo by se tak říci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naštestí jsme Oláha potkával pouze po dopadu mých dlažebních kostek směrem na jeho lebku...kupodivu přežil a já ho zase přežil doufám,že půjdou do pekla ateistů všichni jemu podobní.

   Vymazat
  2. Ubohost, co jste dokázal Vy? Veliké hovno, že?

   Vymazat
  3. Bílý cikán, co dodat...

   Vymazat
 7. Ještě se vrátím abych okomentoval váš chystaný článek a o pokusu o vraždu prezidenta.Doufám,že bvude ten článek tučný a útočný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Některé události jsou, řekl bych, samokomentující :-)

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.