DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

20. 2. 2016

Strana je on aneb Buran v nás

Znáte ten vtip, jak na ministerstvo financí přišla kontrola z Agrofertu? Jeho zvláštností, bohužel, je fakt, že vtipem by zůstal, i kdyby se vyprávěl opačně.

Přiznávám, že málokterý z mých spoluobčanů je mi lidsky tak bytostně odporný, a málokým tak hluboce pohrdám, jako oligarchou Andrejem Babišem. Když o něm Vít Klusák natočil – řekněme, že ne právě zdařilý – dokument Matrix AB, nedokázal jsem o filmu sepsat recensi, ač jsem se k tomu dlouho hotovil a přesnou osnovu toho, co jsem chtěl vyjádřit, jsem měl v hlavě.

Děkuji proto reporterovi Financial Times Henrymu Foyovi, že svým brilantním rozhovorem s oligarchou vyjádřil to, co jsem se marně snažil formulovat.

Pozoruhodná je Babišova karikatura u rozhovoru, která jako taková nepůsobí: Babiš je totiž i svou fysiognomií dokonalou karikaturou sebe sama. Jako by se absolutní absence elementárních hodnot, slušnosti, fairovosti, schopnosti empathie a soucitu, jež jsou člověku vlastní, zračila ze samotné Babišovy tváře. Hle: toť produkt postkomunistické společnosti, to nejhorší, co nám předchozí režim dal do vínku a s čím se, masově mesmerisováni, neumíme vypořádat.

Foy pracuje s náznaky, avšak nikoho nenechává na pochybách, že setkání s oligarchou mu působilo nevolnost bezmála až fysickou. Babiš se v restauraci např. srdečně zdraví s Klausem, a bezprostředně poté o něm reporterovi říká: This is… the most negative person. Klaus, Kalousek. They all want to get rid of me, aniž by ho napadlo, že je s jeho chováním něco v nepořádku.

Anebo tato vpravdě skvostná pasáž: Look, I cannot use my newspapers. I am not crazy. I bought them for €90m and will not destroy my investment. My newspapers are completely independent. Of course, maybe — probably — there is some self-censorship, but that is not my fault. Both editors and some senior staff quit after the takeover, dodává věcně Foy.

Babišovy tirády arci dopadly na hluché uši, Henry Foy nepatří k té voličské vrstvě, která by se dala opít rohlíkem (nebo předvolební koblihou), a i když se rozhovor nezmiňuje o všech excesech Babišova vládnutí, jako např. o samovyšetřování dotačního podvodu při výstavbě jeho sídla Čapí hnízdo, Foy si velmi přesně uvědomuje, že nehovoří s člověkem ze své vlastní, západní kultury, ale s vyslancem kultury orientální, s primitivním, hrubým nabobem, jemuž je radno vyhnout se obloukem.

15 komentářů :

 1. Například mě na pochybách nechal; jestli si trochu neprojikujete.

  OdpovědětVymazat
 2. Babiše bych sám býval nevolil. S ohledem na jeho minulost, bohatství, a moji představu, že jde jen o obměnu veverkáře. Viděno z tohoto předsudku - nic dobrého jsem od Babiše neočekával - si nevede špatně.
  Ten rozhovor s Foyem čtu jinak než Vy. Bez slepého zaujetí. Váš téměř hmatatelný fyzický odpor vůči Babišovi mne překvapuje. Zřejmě se Vám nepodařilo potlačit rudimentární zbytky Vašeho primitivního orientálního původu... :-)
  Karel H

  OdpovědětVymazat
 3. V seriálu M*A*S*H Franku Burnsovi přezdívali "kuní ksicht" (ferret face). Nedokážu vysvětlit proč, ale tahle nálepka se mi automaticky asociovala s výrazem AB, když jsem ho zaregistroval coby vycházející hvězdu české politické estrády...

  OdpovědětVymazat
 4. "s vyslancem kultury orientální, s primitivním, hrubým nabobem, jemuž je radno vyhnout se obloukem."
  Tesat do kamene.
  DS

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z takových se stávají silní panovníci, lidé už mají pro takové vrozené slabosti, vzdělaní to celé s nelibostí snáší. Ano i já ač nejsem nic, jsem jej považoval za nebezpečného jen jak jsem jej uslyšel promluvit.
   Viktor

   Vymazat
  2. No jistě, protože jste, Viktore, ze stejného těsta, jako pan Pecina. S Babišem se blížíme mílovými kroky k Ukrajině.

   Dlouho jsem nechápal, proč generace (pra)rodičů volila v roce '48 bolševiky. A zazlíval jsem jim to, paušalizoval jsem.
   Teď už to chápu velice dobře a v duchu jsem se jim omluvil. Současní lidé jsou stejní. Kdyby volby mohly něco změnit,…

   Q.

   Vymazat
  3. Q se hluboce myli. Nikoliv k Ukrajine, ale k Rusku.

   Vymazat
 5. Mozna by byla vetsina Cechu spokojenejsi pod vladou oligarchske ruske knuty, zase by drzeli hubu a krok a remcali jen v hospodach.
  Pan Babis by navazal druzbu s Dumou, zlate ceske rucicky by se radovaly, pac jejich produkty by byly ocenovany.
  Holt to pnuti k ruskemu dubisku uz je zakodovane v zakladni DNA.

  OdpovědětVymazat
 6. Mimochodem: jak ono to vlastně je s právními účinky rozsudku o tom, že byl Babiš StB evidován neoprávněně, na území ČR?

  Pokud byla StB federální agentura, není rozsudek Slovenského soudu právně závazný pouze na území SR, zatímco na území ČR můžu Babišovi dál říkat Bureši, aniž bych zasahoval do jeho osobnostních práv?

  PV

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozsudek působí inter partes, tedy mezi Burešem a slovenským ministerstvem vnitra, a pouze nepřímým důsledkem je, že Bureš má čisté lustrační osvědčení. Proto ho nazývejte dál, jak libo, arci riskujete, že v případě sporu bude na vás, abyste jeho vědomou spolupráci prokázal. Že byste měl a úplatky soudu a svědkům víc, než on, implicite nepředpokládám (na druhou stranu podle stávající doktriny úplatky nejsou účelně vynaloženými hotovými výdaji, takže je Burešovi nebudete muset po prohraném sporu nahradit).

   Vymazat
 7. S A.Babišem jsem si začal mailovat v době, kdy zveřejnil volební program strany ANO. Výsledek jsem zveřejnil v článku "Ministr a dítě". Dostupné na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/19-cast-ministr-a-dite.html
  Také jsem zveřejnil v článku "Dítě a ministerstvo strachu" případ, kdy se ministr A. Babiš choval jako mafián. Dostupné na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/dite-a-ministerstvo-strachu.html

  Ing. Ivo Patta
  ivopatta@seznam.cz
  web: http://sociologie.netstranky.cz/

  OdpovědětVymazat
 8. Jenom nechápu, proč spojujete Babiše s Východem. Není snad na Západě, nebo i v našem vzoru USA politika provázána s penězi? Nejde si tam snad "spravedlnost" koupit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, nemožnost koupit si rozsudek je jednou z posledních výsp demokracie, která zatím nepadla. V některých zemích, notabilně v USA, jsou dokonce ekonomicky silnější strany řízení v nevýhodě, protože laiky tvořená porota jim to s chutí "osolí": to je jedna z velkých výhod porotního soudnictví, že soudy nestraní silnějšímu, jako v České republice.

   Vymazat
  2. S vychodem je Babis spojen nejen zpusobem sveho podnikani, ale take mentalitou a pristupem k moci.

   Vymazat
 9. Já bych ten rozhovor bral s rezervou... Zapadn media vcetne FT jiz nedělají žurnalistiku, ale politiku ... Oni nechteji realitu popisovat, ale vytvářet ...:(

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.