DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

13. 10. 2008

Jaký je nejlepší francouzský film 50. let?

Těžký výběr, ale zřejmě psychologický snímek Ascenseur pour l'echafaud režiséra Louise Malla (IMDB, YouTube), s fantastickou hudební improvisací Milese Davise v titulcích, s Jeanne Moreau a s hereckými výkony, jaké dnes už nebývají k vidění. Ačkoliv v době vzniku tohoto díla (1958) byla francouzská nouvelle vague ještě v plenkách, během následujících deseti let nevzniklo mnoho filmů, které by se tomuto snímku vyrovnaly.

Ascenseur jsem viděl mnohokrát a vždy znovu mne naplňuje úžasem bravura, s níž Malle sestavuje mosaiku svého příběhu z jednoduchých, zdánlivě nesofistikovaných prvků. Všechno funguje, jak má, vše je na svém místě a vše s neúprosnou logikou antického dramatu spěje k jedinému morálně i logicky akceptovatelnému závěru.

4 komentáře :

  1. Napsal jsem, že není jednoduché vybírat. Na druhém místě by ale u mě byl jiný film, Orphée (1950).

    OdpovědětVymazat
  2. Š..t, to jsem přehledl. I love that movie! (jak se to řekne francouzsky? ; ). Pokud by někdo měl zájem mám z něj i kompletní soundtrack. Kompletnější, než je většina soundtracků k této nostalgické perle.

    Těch dobrých francouzských filmů z 50. let je ale více, časem si vzpomenu, teď sleduji přímý přenos z oznámení nových Apple notebook computers (http://live.gizmodo.com/). Potřebuji minimálně dva jako sůl již asi půl roku.

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.