DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

28. 10. 2008

Ještě k typologii trollů

Mezi Guyem Petersem a mnou existuje dlouhodobá názorová neshoda ohledně toho, jak definovat internetového trolla.

Podle G. Peterse je to ten, který chce v diskusích ubližovat druhým, např. tím, že zveřejňuje osobní údaje ostatních a dopouští se osobních útoků s argumenty ad hominem.

Moje definice je, že troll je každý, kdo nechce diskutovat, ale v zásadě se jen bavit na úkor ostatních tím, že diskusi narušuje. Když někdo napíše výrok A, troll automaticky zareaguje: "On tvrdí A? NO TO JE ALE BLBEC!", když tentýž diskutér napíše non A, troll odvětí: "On tvrdí non A? NO TO JE ALE BLBEC!" Vlastní názor trolla zjistit nelze, podstatné je, že místo diskuse "trolluje", tedy napadá ostatní a snaží se diskusi znemožnit a všechny ostatní, vyjma jiných, spřátelených trollů, zesměšnit.

Stejně tak se rozcházíme v otázce, jak k trollingu přistupovat. Já jsem stoupencem methody eliminace trollů v zárodku (příspěvek člověka, který v minulosti trolloval, by měl být vymazán bez ohledu na to, že je sám o sobě věcný, protože trollingem se tento člověk sám z diskuse diskvalifikoval a je zbytečné podstupovat risiko, že v tom bude pokračovat), kdežto G. Peters trollům poskytuje – k jejich nemalému gaudiu – jednu "amnestii" za druhou a tvrdí, že lze oddělit osobní útoky od faktického obsahu a to druhé, je-li to cenné, zachovat.

I proto jsme se rozešli a já si založil tento zaručeně trollůprostý blog.

14 komentářů :

 1. Vlastní názor trolla zjistit nelze, podstatné je, že místo diskuse "trolluje"
  V tom případě např. Michaela trollem není - její názory jsou poměrně jasné. Není jím ani Max nebo Prokop. Takovým trollem je snad pouze Boutros.

  OdpovědětVymazat
 2. Podle mé definice Michaela troll je, protože jí nešlo o debatování, ale o to urážet své "nepřátele" a diskusi ničit (píšu v uvozovkách, protože pro mě Michaela nepřítelem není, mám k ní víceméně vztah jako k obtížnému hmyzu).

  Podle Petersovy definice to troll není.

  OdpovědětVymazat
 3. Zdá se, že "troll" je essentially contestable concept. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Nicméně u Michaely její názor zjistit lze, a to poměrně snadno - zkus napsat kritickou noticku na adresu Israele nebo neisraelských sionistů, vykazujícíh vliv na vládu své země! :-)) V tom ohledu je tedy - podle Tvé definice - trollem netypickým

  OdpovědětVymazat
 5. Ad TS:

  Undoubtedly. In the end, it's always in the eye of the beholder.

  OdpovědětVymazat
 6. Slova v nějaké cizí řeči, které nerozumím. To bude jistě diskuze na úrovni.

  OdpovědětVymazat
 7. Předchozí příspěvek je typickou ukázkou, jak vypadá internetový troll :-)

  OdpovědětVymazat
 8. ...po právu jsem tedy očekával, že nebude do diskuze připuštěn. Když už byl, chtěl bych upozornit na nedostatek zájmu, který je - či spíš není - věnován užívání cizích řečí v českém (nebo obecně domácím) jazykovém a kulturním prostoru. Přitom jde o otázku nesmírně zajímavou z psychologického i sociologického hlediska. Uznávám ovšem, že jde o téma poněkud vzdálené obsahu článku. Snad to nebude považováno za další projev trollismu (hm, jak to asi bude česky?).

  OdpovědětVymazat
 9. Slepecká hůl – blog pro vzdělané lidi.

  Trollovat = skřetovat.

  OdpovědětVymazat
 10. Věta "Včera tu opět skřetoval Max" zní celkem dobře.

  OdpovědětVymazat
 11. Když to teď vidím, ta podoba se "skřehotal" oproti prostému "zlobil" též má něco do sebe.

  Ne, zlobra v češtině zavedl František Vrba jako překlad trolla v Hobitovi. Pak se toho chopili titulkovači pro "ogre" u Shreka.

  OdpovědětVymazat
 12. Ogre je skutečně zlý, hrozivý obr – zlobr, kdežto (internetový) troll je skřet, trpaslík jako z Cimrmana ("A nejhorší jsou trpaslíci!"), kterého se nebojíme, jenom nás obtěžuje a hubíme ho jako škodnou. Trolla je normální nakopnout, se zlobrem by se to nemuselo vyplatit.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.