DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

25. 1. 2009

Náhrada škody za pirátské šíření díla

Jeden z nejzajímavějších judikátů loňského roku pochází z Virginie. Soudce James P. Jones v něm odmítl přiznat poškozeným, držitelům autorských práv za hudební díla, Recording Industry Association of America (RIAA) a Lionsgate Entertainment, Inc., náhradu škody za neoprávněné šíření nahrávek po Internetu s odůvodněním, že poškození neprokázali její výši.

Zatímco doposud převažovala tendence považovat za výši škody v takových případech maloobchodní cenu pirátsky rozšířených děl, soudce Jones poukázal na skutečnost, že s rostoucí cenou vždy nutně klesá poptávka, takže neexistuje rozumná opora pro předpoklad, že by poškození svá díla dokázali pirátům za plnou cenu skutečně prodat. A ačkoli není sporu o tom, že škoda skutečně vznikla, nemožnost stanovit její výši vedla soudce k zamítnutí nároku.

3 komentáře :

 1. Zatímco doposud převažovala tendence považovat za výši škody v takových případech maloobchodní cenu pirátsky rozšířených děl...

  Maloobchodní cena (tedy kupní cena)? Ta přece obsahuje i položky jako je např. tisk bookletu, distribuce, cena hmotného nosiče, atd.

  Situaci v USA neznám, ale v Evropě by hlavním kvantifikačním faktorem měla přeci být odhadní (přibližná) cena licence k použití díla (čl. 13 směrnice 2004/48/EC, v AZ je to +/- v § 40/4), tedy cena od uvedených faktorů očištěná.

  A ačkoli není sporu o tom, že škoda skutečně vznikla, nemožnost stanovit její výši vedla soudce k zamítnutí nároku.

  Úplné zamítnutí nároku, za situace, kdy škoda nepochybně vznikla, jen není zcela jisté v jaké výši, je IMHO zřejmý exces (v ČR se k téhle otázce nedávno vyjadřoval NS - 32 Odo 871/2006).

  Ondřej Neumann

  OdpovědětVymazat
 2. V Americe zjevně nemají § 136 OSŘ, a řekl bych, že jsou i bez něj šťastni.

  OdpovědětVymazat
 3. Maloobchodní cena (tedy kupní cena)? Ta přece obsahuje i položky jako je např. tisk bookletu, distribuce, cena hmotného nosiče, atd.

  Dnes už lze koupit hudbu jako pouhá data, bez bookletu a nosiče.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.