DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

18. 2. 2009

Stává se z Plzně enkláva nesvobody v srdci Evropy?

Další zákaz občanského shromáždění v Plzni vyráží dech. Posuďte sami:
Po obdržení oznámení svolavatele Jana Čapka podaného dne 16.2.2009 v 10.05 hodin, bylo Policií ČR Úřadu městského obvodu Plzeň 3 oznámeno, že svolavatel patří mezi příznivce hnutí Skinheads, je jedním ze zakládajících členů hnutí Autonomních nacionalistů Plzeňsko a má úzké kontakty na radikální část Národního odporu Praha.

Tyto okolnosti samy o sobě nezakládají důvody pro zákaz oznámeného shromáždění. Dle sdělení Policie ČR však existuje předpoklad, že se uvedeného shromáždění zúčastní hlavně osoby z řad pravicově extremistických hnutí. Dle závěrů Policie ČR nelze vyloučit, že při akci dojde k omezování osobních, politických či jiných práv občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo že dojde k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti. V těchto souvislostech je třeba posuzovat i to, že předmětné shromáždění je svoláno na sobotu, která je z hlediska židovského náboženství svátkem, a kdy se věřící shromažďují v synagogách a z toho důvodu existuje důvodná obava ohledně možného střetu případných účastníků shromáždění s věřícími.

[…]

Ze všech uvedených okolností a uvedených souvislostí má Úřad městského obvodu za to, že presentovaným účelem shromáždění "Protest proti okupaci Palestiny" je pouze zastírán skutečný závadný účel shromáždění spočívající v omezování nebo popírání politických nebo jiných práv občanů, tak jak předvídá ve svém rozsudku č.j. 8 As 51/2007-67 ze dne 5.2.2007 Nejvyšší správní soud.

Nemohu si pomoci, ale Nejvyšší správní soud svým neuváženým rozsudkem, v němž dovodil možnost zakazovat veřejná shromáždění nikoli pro oznámený, nýbrž presumovaný účel, otevřel stavidla bezpráví.

Proto mi nezbývá než udělit únorovou cenu Osel měsíce za mimořádný výkon na poli práva – jaksi post mortem – právě senátu NSS 8 As. Vkusný doplněk taláru, oslí uši ve tvaru paragrafů, si mohou soudci JUDr. Petr Příhoda, JUDr. Michal Mazanec a Mgr. Jan Passer převzít na adrese tohoto blogu.

Je mi to líto, jsem přesvědčen, že záměrem těchto soudců nebylo nastolit stav pošlapávání ústavních práv, pouze nedomysleli důsledky svého kroku a příliš daleko vyšli vstříc volání medií bažících po krvi "extremistů". Soudce je však povolán k ochraně trvalejších hodnot a nesmí rozhodovat s motivací najít své jméno a podobenku s pochvalnou zmínkou v zítřejším čísle bulvárních novin; tomuto poslání senát 8 As zjevně nedostál.

6 komentářů :

 1. To je chyba Jana Čapka - má rozvířit affairu, podat odvolání, obvinit z diskriminace, napsat do Bruselu, do Strassbourgu atd. atd. Neumíš-li se důkladně zviditelnit, vrchnost Tě spolkne jako zákusek po nedělním obědě.

  OdpovědětVymazat
 2. Vodníku, cesta do Strassbourgu začíná na krajském soudu. Brusel s tím nemá co dělat.

  OdpovědětVymazat
 3. ??? Myslel jsem, že Nejvyšší správní soud je vyšší instance než krajský soud...

  OdpovědětVymazat
 4. Myslel jsem, že Nejvyšší správní soud je vyšší instance než krajský soud

  To jistě, ale začíná se vždy na I. stupni. Čapek musí podat správní žalobu, pokud ji Krajský soud v Plzni zamítne (to není jisté, interpretace rozsudku NSS v rozhodnutí je, řekl bych, volná až zlovolná), podá kasační stížnost, pak ústavní stížnost a až potom stížnost k ESLP.

  OdpovědětVymazat
 5. Inu, svoboda není zadarmo!...:-(((((

  OdpovědětVymazat
 6. Leon Kreutzfeld20. února 2009 19:14

  To vite, zlocinum je treba predchazet preventivne. Nejste v Americe, kde si muze kdejaky krikloun nebo noviny honit triko a prirovnavat Obamu k blaznive cerne opici.

  Ale je to v nejlepsim zajmu tech extremistu. Takhle se anonymne vyradi na nejake vesnicke pijatyce a uniknou ztrate zamestnani z duvodu extremistickych nazoru, v pondeli zase nastoupi k soustruhu, ulevi statnimu rozpoctu.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.