DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

26. 3. 2009

Je darebák méně než primitiv?

Opačně než v případě prvomájového incidentu rozhodl Krajský soudu v Praze soudem Vojtěchem Ceplem ml. ohledně výroku, který na adresu antikomunistického aktivisty Jana Šinágla pronesl v říjnu 2007 za přítomnosti kamer České televise místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý. Šináglova žaloba o osobní a veřejnou omluvu byla – prozatím nepravomocně – zamítnuta, a to s odkazem na hodnotící povahu napadeného výroku a na ústavně zaručenou svobodu projevu.

Je to poněkud překvapivé, protože označení "darebák" je o stupeň hanlivější než "primitiv", takže se zdá, že Jana Šinágla sice nesmíme nazvat primitivem, ale kdokoli ho může svobodně označit za darebáka. Stejně tak zaráží, že zatímco v případě letenského incidentu přiznal soudce Krajského soudu v Brně Miloš Holeček právo na svobodný projev právě J. Šináglovi a rozhodl, že M. Grebeníček měl na jeho rušivé jednání reagovat adekvátně a nikoli invektivou, a uložil mu proto povinnost k omluvě, soudce Cepl z téhož ústavního principu dovodil závěr opačný.

Případ, který s velkou pravděpodobností skončí u Nejvyššího, případně Ústavního soudu (rozhodnutí Vrchního soudu v Praze lze předvídat s jistotou příštího příletu Halleyovy komety, dokonce bych soudil, že dámám soudkyním bude při jeho vyhlašování nad hlavou zářit svatozář v podobě rudé hvězdy), je zajímavý i z obecného hlediska a budeme o něm proto na tomto blogu referovat podrobněji.

4 komentáře :

 1. No uvidíme. Když dámy rozhodovaly o justiční mafii, celkem oprávněně Ceplovi ten rozsudek smetly ze stolu (a podle mého názoru oprávněně). Třeba to stejně oprávněně udělají i teď.

  OdpovědětVymazat
 2. Nejsem si tak úplně jist, že "označení "darebák" je o stupeň hanlivější než "primitiv"".

  Jednak jde o jiné kategorie: darebák morální, primitiv intelektuální. Jednak být darebák dnes není nic špatného. Tak trochu se tím rozumí, že asi bude inteligentní a schopný, když může být darebák. Pro ženy je to tak trochu sexy, zvlášť když je to darebaák gentleman. Naopak primitiv je spíš skoro něco jako blbec.

  OdpovědětVymazat
 3. Primitivem se člověk narodí, čili za to nemůže, kdežto tím ostatním se stává. Proto označit někoho primitivem je skutečně primitivní a právem odsouzeníhodné. Tím spíše jsou potom odsouzeníhodné ostatní výrazy - vulgární antikomunista, prostoduchý, darebák, navíc vznesené veřejně a ničím neprokázané. Zdůvodnění rozsudku ve věci mé žaloby na „Haló Noviny“ soudkyní Lobotkovou je skutečně „právním skvostem“ a mělo by být varovným příkladem pro budoucí studenty právnických fakult. Už aby místa soudců začali houfně obsazovat takoví právníci jako je např. JUDr. Petr Langer – viz „Reportéři ČT“ z 25.května, kdy se opět ukázala v plné nahotě ubohost občany nevoleného prezidenta. Rád sportuje a mluví o fair play, ale hrozí-li mu porážka, neváhá používat „unfair“ metody. Máme to ale na Hradě „reprezentanta“.

  OdpovědětVymazat
 4. Primitivně se může chovat mentálně postižený, kulturně málo vyspělý ale i průměrně inteligentní chlápek. Jen v případě označení mentálně postiženého termínem primitiv by bylo možné uvažovat o necitlivém vyjádření nebo urážce lidské důstojnosti. V případě primitivního domorodce by šlo o etnografické označení. V případě Šinágla ale jde o přiléhavé označení nekulturního řevu a vzpěčování se pořadatelům a policistům. Což není urážka, ale svobodně vyřčený názor na chování nedemokrata, který si myslí, že žalobami upře jiným svobodu slova a názoru, kterých se dožaduje, leckdy i hodně primitivně a nekulturně, pro sebe.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.