Výhody svého operačního systému člověk nejvíc ocení ve chvíli, kdy pospíchá a potřebuje vyřešit nějaký banální, ale ne zcela triviální úkol. Například má adresář na disku plný fotografií z digitálního aparátu, které by chtěl donést do minilabu, aby se daly použít jako důkaz u soudu, a potřeboval by na každou fotografii umístit údaj o přesné době pořízení. Udělat to ručně např. pomocí šablony v GIMPu nebo Photoshopu je při větším počtu snímků velmi pracné, to nepřichází v úvahu. Lze se poohlédnout po utilitě, která to umí, ale ta bude jistě shareware a/nebo nijak bohatá na možnosti nastavení. Anebo mohu použít prostředky, které ve svém Linuxu standardně mám, konkrétně balík ImageMagick. Za pár minut je odladěno, na celou práci postačí jediný příkazový řádek:
for infile in *.jpg; do tmstamp=$(identify -verbose $infile | grep 'exif:DateTimeOriginal:' | sed -e 's/^.*: \(....\):\(..\):\(..\) \(..\):\(..\):\(..\)/\3.\2.\1 \4:\5:\6/'); convert -fill black -draw 'rectangle 52,52,1110,178' -pointsize 72 -font /usr/share/fonts/matrix/Dotmatrx.ttf -fill orange -draw "text 80,146 '$tmstamp'" $infile $infile; done
Výsledek vypadá takto. A v ušetřeném čase se můžu třeba podívat na televisi, dávají Někdo to rád horké. Ovšemže stylově, z příkazového řádku:
mplayer dvb://CT2 -stereo 2
Komentáře
RSS kanál komentářů k tomuto článku