DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

4. 7. 2011

Zemřel Otto Habsburský (1912–2011)

Dnes v časných ranních hodinách ve svém domě v bavorském Pöckingu zemřel Otto Habsburský a Lothrinský, velkovévoda rakouský a dědic císařského trůnu, muž, jehož jsem, stejně jako všichni čeští monarchisté, pokládal za zeměpána a hlavu svého státu; na rozdíl od tří dalších, republikánských, hlav státu, které za mého života zemřely, a dvou dalších, které dosud žijí, byl arcivévoda Otto jediným, za něhož jsem se nikdy nemusel stydět.

Otto Habsburský, tedy Jeho císařská a královská výsost František Josef Otto Maria Anton Karel Max Jindřich Sixtus Xaver Felix Renatus Ludvík Kajetán Pius Ignác, císařský princ a velkovévoda rakouský, královský princ uherský a český, byl po celý život aktivní ve veřejném životě, byl dlouholetým poslancem Evropského parlamentu a výrazným politikem CSU. Angažoval se i v Panevropské unii. Velkovévoda Otto patřil rovněž mezi přední zastánce požadavků sudetských a slezských Němců.

Po jeho smrti se následníkem rakouského, a tedy i českého, trůnu stává jeho syn Karel (nar. 1961).

Aktualisováno.
Jménem Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jsem zaslal arcivévodovi Karlu soustrastný dopis.

9 komentářů :

 1. Jako poddaný Jeho Říšského Veličenstva Císaře Akihito 天皇明仁, dobře rozumím Vaší ztrátě...

  M.H.

  OdpovědětVymazat
 2. Rozumím tomu správně, že Otto se v roce 1961 vzdal nároku na trůn pouze ad personam?

  OdpovědětVymazat
 3. Ich, Endegefertigter, erkläre hiermit gemäß § 2 des Gesetzes vom 3. April 1919, Staatsgesetzblatt für den Staat Deutschösterreich Nr. 209, dass ich auf meine Mitgliedschaft zum Hause Habsburg-Lothringen und auf alle aus ihr gefolgerten Herrschaftsansprüche ausdrücklich verzichte und mich als getreuer Staatsbürger der Republik bekenne. Urkund dessen habe ich diese Erklärung eigenhändig unterschrieben. Pöcking, am 31. Mai 1961. Otto Habsburg-Lothringen.

  Tedy ano, pouze sám za sebe.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak to uz ale doopravdy prehanite, pane Pecino. Jsem velmi pohorsen.

  Co me uz dlouho zarazi - i nyni - ze monarchistum se od ceskych cetniku nedostava stejne terapie jako tzv. neonacistum...

  JG

  OdpovědětVymazat
 5. Trochu velkorysosti, JG. To se chcete podobat Věře Tydlitátové?

  OdpovědětVymazat
 6. http://www.bild.de/politik/inland/royals/otto-von-habsburg-ist-tot-18675064.bild.html

  OdpovědětVymazat
 7. Uz zase.
  A jeste k tomu v pietni dobe, kdy by se mel autor vazne zamyslet nad udelem zivotni poute a meditovat nad marnosti lidskeho nepratelstvi.:-)

  Pan velkovevoda se dozil krasneho veku 99 let, vzdyt on si jeste mohl pamatovat i dopravni konska sprezeni...

  .RIP.

  OdpovědětVymazat
 8. Já Jeho Veličenstvo Ottu chápu, on byl panovníkem národů a o jejich práva se staral, tedy jak o Čechy, tak i o vyhnané české Němce (za c.k. monarchie se sami označovali jako Deutschbohmen).

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.