DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné nebezpečí trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

10. 9. 2013

Programátor na poště

Nenávidím poštu. Ne, počkejte, to není přesně řečeno, poštu miluji a jsem velkým fanouškem všeho, co s ní souvisí. Kdybych žil před sto lety, toužil bych být poštmistrem, protože pracovat na poště, to bylo nejen povolání, jak se říkalo, pod pensí, ale pošta byla symbolem Řádu a Pořádku a nositelem samých positivních, konformnímu poddanému Jeho císařské milosti libých a vzácných hodnot. Stejně tak železnice. Kdežto dnes – dnes člověk aby nad obým zaplakal, ne-li hůř!

Takže miluji poštu, ale nenávidím Českou poštu, s. p. Neschopnost poskytovat aspoň minimální standard služeb, které tato státní organisace nabízí, mne irituje roky. Kupříkladu autorisovaná konverse dokumentů: kdykoli ji potřebuji, znamená to desítky minut dohadování s mnohohlavým tupým personálem, k úkonu obvykle přivolaným, a výsledek se stejně ne vždy zdaří zcela podle mých představ, zejména u vícestránkových dokumentů.

Ještě horší je to u elektronických podacích archů, jež, díky datovým schránkám, potřebuji než výjimečně. Dnešek byl takovým výjimečným dnem. Vyplněný elektronický podací arch jsem na flashdisku podal slečně za přepážkou mé domovské pošty 120 v Praze 2. Jmenovaná se zhrozila, avšak přivolavši pomoc v podobě vedoucí směny, pustila se do díla. Stokrát běda, již záhy mi oznámila, že na flešce žádný podací arch není. Nevzdal jsem se, vzal si flashdisk zpět, připojil ho k tabletu, který jsem měl prozíravě s sebou, a přes sklo přepážky, tváře se nikoli úplně vstřícně a zřejmě i výrazně gestikuluje, na displeji oběma dámám ukázal, že arch tam rozhodně je.

Nabídl jsem, že jim tedy, pomocí tabletu, nahraji arch na jejich vlastní flešku, kterou mi pro ten účel laskavě zapůjčí. Něco takového ale prý na poště nemají, nikdy neměli a patrně ani mít nebudou, takže ani toto řešení se neukázalo realisovatelným. Pomyslel jsem si, že poslední datový nosič, který byl v oné budově spatřen, byl poštovní holub, avšak zdržel jsem se nevhodných poznámek a pouze jsem asertivně zopakoval, že moje fleška podací arch zcela zjevně obsahuje.

Vedoucí si tedy flashdisk ode mne ještě jednou vzala a zmizela v útrobách pobočky. Po několika minutách se vrátila, a prý, že žádný z počítačů na přepážkách tam podací arch nevidí. Věc jsme nakonec vyřešili smírně, slečna mi sama na zásilku vypsala papírový podací lístek, s čímž jsem se spokojil; rozhodně to bylo rychlejší a plodnější než zapřádat debatu o MBR, diskových oddílech, udev a podobných relevantních thematech.

Leč táži se odpovědných: který programátorský genius způsobil, že počítače, na nichž, pokud je mi známo, běží linux, nejsou schopny přečíst tento flashdisk (binární obraz mé 4GB flešky, jedinou úpravou bylo vynulování volného prostoru, kvůli bezpečnosti a kompresi)? Podle mne tam podací arch je, a přečte ho jak můj hlavní počítač s linuxem, tak domácí server, notebook s Windows 8 i tablet s Androidem.

Kde jste, soudruzi z České pošty, udělali chybu?

31 komentářů :

 1. Chyba je mezi někde mezi klávesnicí a pojmem zaměstnanec České pošty, s. p.
  Je to totiž velmi tajemná organizace s nejasnou strukturou podporující Neřád.

  OdpovědětVymazat
 2. Ale helemese, CP dokaze delat konverzi dokumentu z USB flashdisku? Naposled kdyz jsem to potreboval, tak jsem si na webu teto bezva podniku precetl, ze dokument mohu prinest na USB flashdisku, lec slecna za prepazkou mi vysvetlila, ze volbu pro nacteni datove zpravy z flashdisku tam jaksi nema a nemuze mi tedy pomoct. Necht si bud prinesu dokument na CD(!) nebo ho nahraji nekam do nejake uschovny(!!!).

  Obecne, prijde mi, ze ceska posta zjistila, ze dorucovani pisemnosti jim nejde od ruky, tak se snazi tu atrakci premenit na hokynarstvi, cezohz je dukazem ze cele dve okenka z 6ti jsou konvertovana na hokynarstvi na nasi mile poste...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Minule měla pracovnice ještě tu drzost na závěr se mě zeptat, jestli si nekoupím Hospodářské noviny. Kdyby to udělala tentokrát, asi bych se nezdržel ne úplně slušné poznámky o tom, co si s tiskovinou může udělat, a případně i vícekrát.

   Ne, konversi z flashdisku neumějí, stejně jako ukládat na ni zkonvertované dokumenty. Jednou došlo ke komické situaci, kdy mi to pracovník za přepážkou nabídl, flashdisk si ode mě převzal, a pak prohlásil, že to neumí, a vypálil mi CD. Míněno plurál "ta CD", protože jsem potřeboval čtyři dokumenty zároveň a každý mi vypálil na samostatné. Dobré je taky to jejich úložiště, tam abyste se k dokumentu dostali, musíte zadat cca padesátimístný bezpečnostní kod.

   Vymazat
  2. Konverzi z flashdisku sice neumeji, nicmene se s ni hrde chlubi na webovych strankach: http://www.ceskaposta.cz/cz/sluzby/czech-point/autorizovana-konverze-dokumentu--id28416/

   Vymazat
 3. Zajímavý jev.
  Stáhnul jsem ze zvědavosti odkazovaný soubor, rozbalil a nakoukl do něj pomocí 7-zip.
  A co myslíte? ... Není tam a pak se v tom vyznejte!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je obraz disku. Musíte ho tedy buď zkopírovat na vlastní flešku, anebo rozbalit a přimontovat přes loop. Např. takto:

   wget http://www.pecina.cz/files/posta1.iso.gz
   gunzip posta1.iso.gz
   mkdir posta
   fdisk -lu posta1.iso
   mount -o loop,offset=$((2048*512)) posta1.iso posta
   ls posta

   A máte ho tam. Pokud nechcete počítat offset, můžete použít kpartx:

   kpartx -av posta1.iso
   mount /dev/mapper/loop0p1 posta

   Vymazat
  2. 7-zip umí zobrazit obsah iso, dokonce s ním i manipulovat.
   Pro srovnání, např. u souboru debian-6.0.3-amd64-netinst.iso (který jsem měl zrovna po ruce) zobrazil očekávaný obsah.

   zkoušel jsem to na W7

   Vymazat
  3. Rozdíl je zřejmě v tom, že ten Debian máte v podobě obrazu cédéčka podle ISO 9660 (El Torito, nebo tak nějak se tomu standardu říká), kdežto flashka tuto formu nemá, je to binární obraz dat (přípona .iso je jen konvence). Takže otevřít ji můžete něčím, co umí pracovat s MBR.

   Vymazat
  4. pak je to jasné

   Vymazat
  5. Prostě jste si blbě naformátoval flešku a pak se divíte, že pošťačky z té flešky nic nepřečetly. Zkusil jsem si ten image připojit utilitkou OSFMount a taky jsem nic žádné soubory neviděl.

   E:\>dir
   Volume in drive E has no label.
   Volume Serial Number is B1B3-B1B7

   Directory of E:\

   File Not Found

   E:\>chkdsk
   The type of the file system is FAT32.
   The volume is in use by another process. Chkdsk
   might report errors when no corruption is present.
   Volume Serial Number is B1B3-B1B7
   Windows is verifying files and folders...
   File and folder verification is complete.
   Windows has checked the file system and found no problems.

   821 510 144 bytes total disk space.
   821 506 048 bytes available on disk.

   4 096 bytes in each allocation unit.
   200 564 total allocation units on disk.
   200 563 allocation units available on disk.

   Vymazat
  6. Ale v čem "blbě"? Vaše utilita pro Windows mě, snad se neurazíte, příliš nezajímá, jestliže fysicky ta flashka šla přečíst i z notebooku s Win 8.

   Vymazat
  7. Mimochodem, je taky docela zajímavé, že chkdsk (což nevím, co je, zřejmě jakási obdoba fsck nebo blkid) vám hlásí kapacitu 783 MiB.

   Vymazat
  8. Není na místě spíše otázka, kde udělal soudruh Pecina chybu při formátování klíčenky?

   Když se podíváte na začátek souboru posta1.iso, uvidíte tam jakousi podivnou směsici boot sektoru a MBR, viz textíky mkfs.fat na offsetu 3, POSTA na offsetu 0x47, FAT32 na offsetu 0x52 (srovnejte si to s http://en.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table#FAT32_Extended_BIOS_Parameter_Block), na offsetu 1C0 je záznam prvního oddílu v MBR. Zkuste si v linuxu namontovat celou klíčenku, a uvidítě to samé co pošťačky, tzn. nic na ní nebude.

   Evidentně to vypadá, jako kdyby někdo omylem naformátoval nejprve celou kličenku, pak si uvědomil že je to blbě, vytvořil MBR, oddíl a ten pak naformátoval.

   Vymazat
  9. Ale tak je to v pořádku, je přece úplně jedno, jestli byla předtím naformátovaná celá klíčenka (možná byla, měl jsem na ní live Ubuntu).

   Vymazat
  10. Pár odkazů na diskuse k tématu, píšou tam, že klíčenky bývají od výroby většinou formátovány jako FAT32 super-floppy a to jestli systém bude klíčenku považovat za floppy nebo disk závisí na konfiguraci firmware klíčenky.

   http://www.911cd.net/forums//index.php?showtopic=24777
   http://reboot.pro/topic/4560-tool-to-see-if-superfloppy-or-harddisk-usb/

   Vymazat
 4. O kvalitach sluzeb Cesky posty si nedelam moc velky iluze, ale tohle mi prijde ujety. Je to pomerne jasna situace ve stylu "kterak socialne neprilis zdatnej ajtak prijde mezi lidi a hrozne se rozciluje, ze neumi pracovat s jeho specialne zakodovanou vyfikundaci". Normalni clovek vezme obycejnou flesku, nebude delat zadny specialni formatovani nebo nulovani a problem je vyresenej. Svet se opravdu netoci kolem lidi, pro ktery je naprosto prirozeny a normalni kvuli kazdy blbosti smolit padesat radku v konzoli.

  OdpovědětVymazat
 5. "kterak socialne neprilis zdatnej ajtak prijde mezi lidi a hrozne se rozciluje, ze neumi pracovat s jeho specialne zakodovanou vyfikundaci".
  Ach jo, tady někdo nepochopil o co jde...
  Kdyby hloupost bičovala, tak jste na kost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Též jsem názoru, že kdyby blbost kvetla, máme tu květinový záhon.

   Flashdisk jsem samozřejmě zformátoval úplně normálně (mkfs.vfat -n Posta /dev/sdx1) a všechno ostatní jsem podnikl až ve snaze zjistit, proč ho na poště nedokázali přečíst).

   Vymazat
 6. Já ten zip úspěšně rozbalil, iso namountoval a vidím tam 3 soubory. Jedno csv a dva xml. I jejich obsah vypadá reálně.

  Nemáte na tom flashdisku máte víc než jednu partition? Nedávno jsem to zkoušel rozchodit ve Windows 7 (dvě partition), a Windows viděly buď jen jednu, nebo žádnou, byly nervózní a navrhovaly, ať je přebootuju. Reboot nepomohl, navrhovaly reboot znovu. Nakonec jsem na to rezignoval a flashdisk zformátoval celý na FAT32.

  tt

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Více partitions tam není, to je obecně ve Windows problém, takže je např. obtížné udělat si klíčenku s live distribucí linuxu a do druhé partition ukládat normální data.

   Dá se naformátovat i celá klíčenka bez partitions, ale s tím je tradičně problém, to se nedoporučuje. Ta, kterou jsem měl na poště, je celá tvořena jedinou partition, podle mě korektně naformátovanou, a absolutně nerozumím, co jejich počítačům vadilo.

   Vymazat
  2. Pane Pecino, vadila jim ta partition. "ale s tím je tradičně problém, to se nedoporučuje" - to je naopak přesně to, co M$ OS dělají a očekávají.

   Vymazat
  3. Zřejmě máte pravdu. Naformátoval jsem si flashdisk v authentických Windows 8 a je možné namontovat jak partition, tak celý obraz. Díky!

   Vymazat
 7. Ještě lepší je ČSSZ, která má registrační formulář pro OSVČ v PDF, ale nedovoluje jeho uložení po elektronickém vyplnění - aby náhodou někoho nenapadlo to jedním klikem poslat přes datovku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Povolit ukládání PDF zase není tak velký problém, teď bych jim registracni formular taky měl poslat, tak uvidíme, jak se vypořádají s PDF z datové schránky. :-)

   Vymazat
  2. Úplně stejně jako s jakýmkoli jiným elektronickým podáním, vytisknou ho a pak to ručně přepíšou do počítače.

   Vymazat
 8. Jo pošta. Před sto lety poslal Kafka ráno poštou Brodovi pozvání na večerní akci. Když to nestihl ráno, poslal to potrubím. Když si psali z ciziny, korespondence navazuje po pár dnech. Bondy někde říkal v rozhovoru, že se poštou zvali na večer do hospody ještě po válce. Teď byste se sešli za tři dny a třetina by chyběla.

  OdpovědětVymazat
 9. Po zážitku s flashkou jsem si objednal zákaznickou kartu, a ČP opět demonstruje své kvality: podle Track&Trace byla zásilka s kartou dvanáctého podána, a třináctého se s ní vůbec nic nestalo. Odhaduji, že ji ten den ztratili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neztratili, vaše zásilka je na pobočce ČP v Nárožní ulici 1111/2.

   Vymazat
  2. Ano, dnes jsem si ji tam vyzvedl, a je dobře, že jsem tam zašel, protože se náhodně podařilo objevit expresní zásilku z Ameriky, kterou by jinak zítra vrátili zpět jako nedoručenou. Excelentní služby, tenhle podnik vážně rozpustit, budovy srovnat se zemí, nábytek spálit a zaměstnance prodat do otroctví!

   Vymazat
  3. Jo,jo, návštěva České pošty - to je adrenalinový zážitek :-)

   Vymazat
 10. Mimo Hospodářských novin budou nabízet na poště i něco hodnotného...
  Krize je sviňa...
  http://ekonomika.idnes.cz/ceska-posta-investicni-zlato-djj-/ekonomika.aspx?c=A131004_174320_ekonomika_aha

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.