Důležité upozornění!

Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

Tak jsem ho zase nepochopil. Nebo mám možná jen špatné přátele? Nevím…

Už řadu týdnů je to pro mě cosi jako rituál. Otevřu si hlavní stránku svého facebookového profilu (snad se tomu říká Zeď, možná podle obdobného media na veřejných záchodcích?), kam mí přátelé píší svoje komunikační exkrece, a hledám, co mě tam zaujme, abych konečně docenil výhody sociální sítě. Pročtu nějakých sto, dvě stě exkrecí, kliknu na pár fotek, otevřu několik linků, a s povzdechem tab zavřu. Tak dnes zase nic.

Asi je chyba ve mně: jsem internetový asociál, vyšších hodnot nehodný individualista, případně autista. Třeba mi ale někdo vysvětlí, kde dělám chybu, a naučí mě s FB pracovat.

Vybral jsem si své přátele nesprávně? Nevím, až na pár výjimek všechny osobně znám, některé jsem získal při experimentování s rozhraním sám, jiní mě o přátelství sami požádali a připadalo mi neslušné odmítnout.

Je to různorodá množina: spolužáci z vysoké školy, které jsem roky neviděl, novináři, s nimiž jsem se seznámil v době svého psaní pro Britské listy, aktivisté, pravicoví, levicoví i eko-, ale třeba taky dvě holčičky, kterým jsem před několika lety pomohl dostat tatínka z vězení a když mě teď, již povyrostlé, požádaly o online přátelství, přišlo by mi nepěkné je odmítnout, přestože je mi jasné, že mě nebudou jejich komunikační okruhy příliš zajímat, stejně jako je nebudou zajímat ty moje, a několik dalších lidí, s nimiž se pravidelně setkávám a běžně komunikuji i mimo prostředí sociální sítě.

Proč je tedy výsledek tak tristní? Je to jen tím, že jsem si navykl vyjadřovat se bloggersky a facebookové exkrece neprávem odsuzuji jako inferiorní? Nebo jsem empathické komunikace neschopen i v reálu a FB to pouze zdůraznil? Poraďte!

Komentáře   

+1 # Guy Peters 2011-02-05 22:10
Sobota je obecně hlušší den. Pak taky záleží na tom, kolik a jaké máte friends. I zde platí, že 10 % lidí produkuje 90 % obsahu. Domnívám se, že pod 100 friends příliš komorní záležitost, která nedává to, co jinak FB dává.

Na FB je nejlepší rychlost a bezprostřednost. Je to něco jako Twitter, ale zábavnější. Navíc, protože je usus používat na FB pravé jméno a fotku, výměna názorů bývá slušnější.

A skupiny jsou na nic.
0 # Anonymní 2011-02-05 22:16
Přidejte si do přátel mě. Jsem neskutečně zábavná. Saša Uhlová
0 # Anonymní 2011-02-05 22:39
Jak má proboha někdo jinej než Vy vědět, jestli odsuzujete FB exkrece jako inferiorní? Ale z toho, co jste napsal to tak skoro vypadá... Navíc to vypadá, že Vám to zas až tak neva a otázka je řečnická. Jinak Saša je fakt zábavná, přidejte si jí do přátel :-D.
0 # Starý pán 2011-02-06 00:52
Možná proto.
0 # Wu 2011-02-06 00:54
To proto, že Facebook je náhrada pouliční tlachárny -a Vy tam nejspíš hledáte podnětné nebo zajímavé informace. Které tam obvykle nejsou.
Umím si samozřejmě představit výhody komunikace s texty, články, vzkazy, fotkami a bůhvíčím najednou, jenže nemám lidi, s nimiž bych to takhle potřeboval řešit.
0 # Guy Peters 2011-02-06 01:19
To spíš tohle.
0 # Anonymní 2011-02-06 01:56
Ja na FB nejsem, neb nemam ve spolecnosti zadne opravdicke pratele. Jsem v jadru samotar, mne odlouceni od davu nevadi, naopak, preferuji to. Pratelstvi je pro mne seriozni, hluboky vztah, ktery se pred verejnosti uklada do bezpeci privatni sfery. Jiste, pouzivam slova pritel-pritelkyne v sirokem smyslu, ale praveho a verneho pritele mam jen jednoho. Meho manzela. Rekla bych, ze FB je idealni pro svobodne lidi, kteri se navzajem otukavaji, ohromuji se bystrosti a veselou zabavnosti. Jenze zabava je po case nedostatecna pro sdileni hlubsich myslenek a virtualni vztahy, postovani inteligentnich nazoru, delani si soufku neni podle mne podstatou naseho zivota. Ne, ze bych se rada nepobavila, ale legraci si vybiram a tvorim ja. Take mne celkem nezajima, jak komu rostou ruzicky nebo jak uz vyrostl jejich vnuk.
FB muze byt i navykova zalezitost, ktera k mentalni zralosti a dusevni naplni sice moc nepridava, je ale zabavna na vrchni rovine socialniho spolecenstvi. Takova pospolitost bez zavazku a zodpovednosti, "pritel" se muze kdykoliv vyskrtnout z Friends, jak jednoduche. Realny zivot je ale upne jiny, zde se musi resit s blizkou osobou mnohorazove problemy, nelze tak lehce uniknout. V uspesnem partnerstvi je toto casto velmi aktualni, ale oh, jak o to vic naplnujici....
0 # Astr 2011-02-06 02:13
Coby "online asociál" mate problem s Facebookem nejen Vy ale i mnoho jinych.
Mate latku nastavenu az tak vysoko, ze obecna uroven Facebooku Vam nevyhovuje. Berte to tak ze na sve ceste zivotem jste uz trochu jinde:-) Ale to ze obcas nahlednete a patrate svedci o tom ze jeste neztracite nadeji :-)
O tom jak to ma kazdy jinde mohu uvest pruzkum navstevnosti a zajmu o informace jisteho druhu.
O prilozeny odkaz projevuji zajem predevsim starsi rocky a lide kteri maji zdravotni potize, mladez ktera prave vstoupila na Facebook, tu takove veci VUBEC nezajimaji.

poznatky
0 # Astr 2011-02-06 02:39
Jeste pripodotek:-)
Mnoho problemu a nedorozumeni je vysvetlovano tim ze kazdy jsme a zijeme ve svem case a tim nekde jinde nez nekdo jiny. technicky to lze nazvat fazovym posunem. Nejlepe na prikladu o rozdilnem pohledu na vec a rozdilnem mysleni:

Pan profesor se na stará kolena oženil s mladou ženou.
Přijde první den po svatbě do školy, otevře tabuli a na ní je napsané:
"Oženil se starý pán, ženu nechal šukat nám.."
Profesor setře tabuli a napíše:
"Zůstane to mezi námi, já jsem šukal Vaše mámy..."
0 # JVjr - nechce mě to přihlásit 2011-02-06 03:24
Dost možná ano, ale zkusil jste ty nejnezajímavější jenom vyřadit ze zdi? Ostatně, já jsem zase přínosný a poučný; tisíce děkovných lajků! Předlohou názvu myslím je spíše Zeď nářků.

Ad Guy: Neřekl bych: já jsem na 71 a začíná to být moc, jakkoli na kvalitu si celkem nemůžu stěžovat; ale algoritmus předvýběru do Top News není příliš uspokojivý.
0 # Guy Peters 2011-02-06 09:22
Malý čtenář, to je kapitola sama pro sebe. :-)

Co se týká optimálního počtu friends, to je krajně subjektivní. Lze říci, že čím větší počet někdo preferuje (jsou lidé, kteří chtějí 1000 friends nebo dokonce maximum: 5000), usiluje o kvalitu přes kvantitu.

Top News je shit, ale to je na samostatný článek.
0 # Tomáš Pecina 2011-02-06 09:43
Sašu Uhlovou nikdy, nehodlám dát své nejintimnější informace, jako např. jak jsem se vyspal a co budu mít dnes k obědu, napospas Britským listům!

Jinak díky všem za podnětné náměty, on bude problém i v tom, že když něco napíšu na blog, počítám s tím, že si to přečte cca 1 000 lidí (někdy víc, někdy méně, podle thematu), a podle toho volím jazyk, sebestylisaci, délku atd. Abych byl úspěšný facebookista, asi bych musel tyto komunikační návyky změnit. Nějak takhle.

Fasový posun pociťuji celý život, už v mateřské škole jsem si se spolužáky jaksi neměl o čem popovídat :-)
0 # Saša Uhlová 2011-02-06 11:13
Nikdo z BL už nemá k mým statusům přístup :) Ale je samozřejmě otázka, zda byste přísným sítem prošel Vy.
0 # Tomáš Pecina 2011-02-06 12:21
Zajímavé veršování, Astře. Nedávno jsem řešil, zda zakládá důvod k vyloučení soudce odvolacího soudu, má-li poměr se soudkyní soudu I. stupně, ale v akademické obci jsou patrně zvyklosti jiné.
0 # Astr 2011-02-06 14:03
Ano nebo ne ?
0 # Tomáš Pecina 2011-02-06 14:08
Nebyly k disposici jiné než nepřímé důkazy, museli bychom je přistihnout in flagranti.
0 # Miroslav Yamato 2011-02-06 16:12
Tomáši, vy na FB?

A pak že mě už nic nepřekvapí...
0 # Starý pán 2011-02-06 17:27
Re JVJr.:
To máte těžké, Guy Peters totiž dokonce kdysi napsal článek, ve kterém postuloval jakousi tezi o tom, že cílem FB je nashromáždit co nejvíc přítel ... takže se na to asi budete oba dívat jinak.

Ale co já vím, já FB nemám ...
0 # Starý pán 2011-02-06 17:28
přátel
0 # Tomáš Pecina 2011-02-06 17:34
Ad Saša Uhlová:

No já nevím, asi by to bylo neethické, s vaším tatínkem na sebe poslední dobou trochu online vrčíme. Ale profil jsem si prohlédl, a musím uznat, že za těmi mřížemi vám to moc sluší :-)
0 # JzP 2011-02-06 18:44
Já jsem si v pátek založil (druhý) účet na Facebooku pod falešným jménem (z pracovních a výzkumných důvodů) a systém mi okamžitě bez zjevného důvodu nabídl (kromě člověka, který mi kdysi poslal pozvánku na zadanou e-mailovou adresu; tam bych to chápal) jako přátele Guye Peterse a syna mého spolužáka z VŠ. Na LinkedIn mi zase systém doporučil diskutéra ze Sprchy, na kterého jsem už úplně zapomněl. Nevím jak ostatní, ale já si právě vyrábím čepici z alobalu a od Facebooku apod. se budu držet co možná nejdál.
0 # Starý pán 2011-02-06 20:45
Ad alobalová čepice JzP:
To mi připomnělo, pamatujete, jak se sem tam objeví v novinách takové ty nejasné zprávy, že mobily způsobují nádory mozku? Nevím, jestli se to nějak důveryhodně zkoumalo, protože jsem se o to nikdy nezajímal (aby mi tu zase někdo nevyčítal, že si neumím vygooglovat informaci, která mě prostě nezajímá), ale v poslední době měli tři lidé z mého okolí (naštěstí ne z rodiny) glioblastom (docela blbej mozkovej nádor). A i když u jedné z nich mám podezření na Turcottův syndrom (což by počet snížilo na 2), stejně ... takhle často by měli lidé v okolí mít ca. prsu nebo kolorekta, ne tohle ...
0 # JzP 2011-02-06 23:41
Starý pane, já si na to vzpomínám. Nikdo z mých známých podobný problém neměl, ale čím dál víc lidí vídám používat handsfree. A teď nemyslím řidiče ani frikulíny s rukama v kapsách simulující samomluvu.
0 # Anonymní 2011-02-07 10:00
JzP: to vypada ze jeste kdysi temto lidem poslal email z te adresy kterou jste pouzil k registraci do facebooku, ona se jim zaradila do emailoveho seznamu kontaktu nekde na google a ti lide pak nechali facebook do sveho googloveho seznamu kontaktu nahlednout aby jim tam nasel lidi co jsou zaroven na facebooku. Zbytek jsou heuristiky typu kamarad kamarada nebo jsou v jednom seznamu kontaktu.... LinkedIn obdobne.

jezovec
0 # Starý pán 2011-02-07 15:33
Re jezovec:
Nevím, kdybych si jako JzP zřizoval sekundární FB, zřídil bych si k tomu i sekundární mail ... proto se asi nabízí otázka, jestli se FB v našich obvodech nehrabe víc než by měl.
0 # JzP 2011-02-07 20:07
Jezovče, ten mail je z centrum.cz; je možné, že jsem z něj psal někdy Petersovi, ale se synem spolužáka jsem si rozhodně nedopisoval. Vzhledem ale k tomu, že se jmenuje stejně jako jeho otec, je možné, že jsem to jméno kdysi (hodně dávno) ve Facebooku hledal a nějaká cookie nebo záznam na serveru k mé IP adrese to zpárovaly. S tím člověkem ze Sprchy to je teoreticky možné, ale byla by to obrovská náhoda; má pouze 5 konexí a skoro jistě nejsme spojení ob jednu konexi. Že se mi nabízejí známí známých apod., to samozřejmě chápu. Nějaké vysvětlení to jistojistě má - obojí.
0 # JzP 2011-02-07 20:11
Starý pane, v tom je ta potíž. Ten první účet na FB byl také falešný; normálně se na té síti nevyskytuju. A přišel jsem nejen o heslo, ale dokonce jsem po těch X měsících i zapomněl, jaký mail jsem k tomu původnímu účtu přiřadil (zbrusu nový, jak paranoia velí). Takže jsem prostě líně vzal jednu ze svých regulérních mailových adres a k ní ten nový účet přiřadil. Tak mám určitou jistotu, že zas nepřijdu o ten falešný účet, až ho zase nebudu delší dobu používat. A výsledek se dostavil.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)