Důležité upozornění!

Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

První obětí koronavirové pandemie v této zemi nebyl ústavní systém, jak se domnívá Václav Vlk, nýbrž kritické myšlení a schopnost racionální analysy informací. Češi si podomácku šijí ochranné obličejové roušky, v přesvědčení, že rouška – tato moderní forma králičí pacičky pro štěstí – sníží risiko koronavirové nákazy. Pozoruhodné na tom je, že na rozdíl od běžného talismanu, který přináší štěstí tomu, kdo ho nosí, jde o talisman vikarický, zástupný: nákaze zabrání nikoli u nositele, nýbrž u ostatních, kteří s ním přijdou do styku.

Osobu věřící v zázračnou moc roušek nepřesvědčíte ničím: je hluchá k argumentu, že přes tkaninu pronikne zhruba 80 % částic o velikosti koronaviru, takže (částečnou) ochranu poskytne rouška jen v případě, že je nošena nakaženým, který už má příznaky ve formě respiračního onemocnění a chrlí do okolí virový aerosol, nikoli u jedince bez symptomů, a naopak může situaci zhoršit, není-li s ní při nasazování a snímání manipulováno správným způsobem a není po použití řádně sterilisována, ani faktem, že její nošení hodnotí jako spíše kontraproduktivní např. i Světová zdravotnická organisace. Nepomáhá nic, věřící rouškián je schopen vás na místě insultovat, protože pro něj jste nezodpovědný, egoistický jedinec, který nehodlá komunitě obětovat ze svého pohodlí nic, ani pár minut strávených ušitím ochranné pomůcky (roušky průmyslově vyráběné přirozeně nejsou k mání – jsme v České republice!).

Herese tresce se arci přísně: ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček, který si dovolil sdělit sestrám, jež se roušek domáhaly, pravdu, má být odvolán, a lze očekávat, že obětí bude přibývat i v ulicích města.

Ale ne vše je tak špatné, jako by se mohlo jevit na první pohled. Podíváme-li se na rouškovou kampaň očima sociologa, nelze nevidět i určité positivní aspekty působení tohoto šílenství. Lidé jsou opět jednotni, stmeleni společnou vírou v ochrannou moc roušky, cítí se být solidární a tím, že si roušku musejí sami ušít, dostává se jim pocitu, že čímsi přispěli ku společnému blahu. Není proto dobře snažit se jedinci s kusem trenýrek na obličeji jeho víru vyvracet nebo jej přesvědčovat o její nesprávnosti, či přesněji škodlivosti: mýlí se, ale jeho omyl má i významné positivní konotace a nečekaný duchovní rozměr: tím, že nosí roušku, nepomáhá přece sobě, nýbrž nám ostatním! A že chudí duchem jsou blahoslavení, neboť jejich je království nebeské, to správně rozpoznal již evangelista Matouš.

Komentáře   

-2 # Tomáš Krystlík 2020-03-18 13:27
Cz-vláda si v únoru vyhradila centrální nákup roušek, respirátorů, dezinfekce, dýchacích přístrojů, intubátorů a nic pak nenakoupila. S výjimkou posledních dvou položek, které kryjí zatím potřebu z cca 60 %, není ostatní k mání. To jsou Češi pašáci! Jako první v Evropě zamezili všem cizákům vstup do země a vlastnímu obyvatelstvu vycestování. To jsou Češi ale pašáci! Vysadili pokutu až 3 miliony korun a trest vězení až 12 let za opuštění domácí karantény a zavedli ji pro všechny. Pro srovnání: Rakousko 2180 €, Francie 235 € bez trestů odnětí svobody. To jsou Češi pašáci! Od dnešních 12 h zavedli jako první v Evropě zákaz vycházení bez roušek a zakrytých nosů a úst pod pokutou 20 000 CZK. Co na tom, že WHO to nedoporučuje! Češi jsou příkladem pro celou Evropu!
+1 # Jiří 2020-03-20 17:40
Velmi výstižné a jeden z mála rozumných názorů v této věci. Doporučuji také článek: Zástupce WHO vystoupil na Slovensku bez roušky
novinky.cz/.../...
Je dobře, že zmínil i psychologický aspekt šíření strachu, to je taky důležité. Zajímavá je i tragikomická diskuse pod článkem plná vzteklých rouškiánů, kteří by snad byli schopni člověka bez roušky lynčovat, i když by šlo o představitele WHO. Lidská zaslepenost nezná mezí a politici se sklony k totalitarismu si vždy libují v uniformách a značkování stáda, takže se nedivím, že zrovna tohle Babišova vláda s podporou komunistů zavedla. To, že roušky nosí každý v Číně neznamená, že je to dobré i pro nás. Mimochodem, v Číně byla pochybná móda roušek už před koronavirem kvůli znečištění ovzduší a i v tomto případě je to pramálo účinná ochrana, i když jsou částice prachu mnohem větší než virus. Navíc je to komplikace např. pro lidi s různými alergiemi, osobně mám alergii na pyl a neumím si vůbec představit chození s rouškou plnou zachycených alergenů, až zanedlouho vypukne pylová sezóna. Také se při nošení roušky neustále zamlžují brýle a pořádně nevidím na cestu. Myslím, že bychom se měli proti nesmyslně přehnanému opatření měli bránit třeba i soudní cestou. Nemohl by se na to např. podívat pan Záhumenský? Četl jsem, že podával ohledně Babišových opatření žalobu.
0 # Filip 2020-04-16 11:01
Vždyť jsou, jako malé děti.

Cca 100,000 lidí u nás onemocní nemocniční infekcí, cca 10,000 lidí na to zemře. Reálně 1,000 - 2,000 lidí ročně u nás zemře v nějaké příčinné souvislosti s influensou, přičemž samotná influensa jest příčinou smrti zhruba 250 - 600 lidí ročně. Rakovina u nás zabije, ročně, 25,000 - 30,000 osob, přičemž jen na rakovinu tlustého střeva zmře něco kolem 3,700 osob, jsme v ní první na světě, tedy první v počtu nemocných na sumu obyvatelstva. A zhruba 500 - 600 lidí u nás umírá v souvislosti s dopravní nehodou.

Přesto lidé přecházejí nemoci, a v tzv. chřipkovém období je veřejnosti plná individuí, kteří plují, prskají, všude kolem sebe. Přesto většina lidí nezmění své stravovací návyky, nepřestane chlastat, kouřit, nebo trávit večery válením na sektorovém kanapíčku a čuměním na goebbelsovu skříňku, a v ní přiblblé nekonečné seriály absolutně o ničem, oficiální propagandu, neumětelsky podanou hysterickými moderátorkami, či béčkové filmy, které jsou co patnáct minut přerušeny dvacet minut trvající, velmi agresivní a sugestivní reklamou, kterou jsa masírován i jen po dobu toho jednoho "hodnotného" filmu, absolutně nechápu, jak jsem mohl žít bez menstruačních vložek příslušné značky celý život, i když jsem muž. Nepřestanou jezdit jako prasata, nezačnou se věnovat řízení, i když zrovna mrtví v silničním provozu jsou z 99.99% zbyteční.

Pak se není čemu divit, že je absolutně nemožné po nich vyžadovat, aby se naučili pořádně si umýt hnáty, když to neumí ani nezanedbatelné procento zdravotnických pracovníků, lékařů nevyjímaje (statisticky až 30% zdravotnických pracovníků si neumí ani správně sundat rukavice), nebo zapli venku kouli, co kryje krk, aby do něj neteklo, a přemýšleli, jak se co možná nejvíce distancovat od dalších tvorů rodu homo sapiens sapiens. To by se po nich chtělo moc.

No, ano, ale říci jim, že se prostě nemohou ochránit, poněvadž jsou blbí, líní, vypnutí, a na co sáhnou, to zmatlají, poněkud nejde. Oni se prostě chtějí chránit!

Když k tomu přidáme populistickou vládu, která jim leze ostentativně do zadnice, jejího předsedu, který se ani nemusí snažit snížit na jejich ouroveň, anžto na ní ani nedosahuje, výsledek se, zázračně, dostaví: zázračný závoj!

Původní záměr byl, alespoň náznakem, smysluplný: vláda zajistí distribuci jednorázových chirurgických ústenek do lékáren, a dokonce byl záměr, že by vláda každému posílala jednu ústenku poštou do schránky. Nicméně vláda nebyla s to ani, v potřebném množství, ústenky opatřit, natož zajistit něco tak složitého, jako je distribuce 1 ks každému do schránky. To by se letos nestihlo.

Tak vláda kybicovala, měnila plán, slibovala, až se věci ujaly jihočeské matky.

Absolutně netuším, kde ty slepice vzaly, že rouška z nějakého trika nahradí chirurgickou ústenku. Ale jihočeské matky vykoupily šicí stroje ve všech eshopech, a poněvadž v té době ještě vláda nepovolila otevřít galanterie a obchody se střižním zbožím (Dla czego jest tu napisane "Izak Pereles, obchod stšišním zbožím" , kiedy jest to grób nieznanego żołnierza? To je správně, rabi. Ono jako neznámého vojína ho nikdo neznal, zato jako Izaka Perelese ho znaj všichni. Chyba że tak! ), začaly šít zázračné závoje že všeho, co se našlo a dům dal, přičemž, jak vidno, nad funkcí často vítězí design.

Toho se, samozřejmě, chytili narcističtí sociopati a začali šít rovněž zázračné závoje ve velkém, fotit se, jak je šijí, dávat to na sociální sítě s komentářem, že "pro nás" šijí závoje 20 hodin každý den a cpát je všem zdarma.

A jihočeské matky, přirozeně, umravnily své potomstvo i méně svéprávné členy své domácnosti, jako je jejich manža, nebo dědek. Toho zpracovala tchyně. Potomstvo to musí nosit, jinak škoda mladého života. Manža to musí nosit, jinak nebude vpuštěn na společné lože a nebude mu umožněno na paní domu vykonat skutek. Dědek to musí nosit, jinak je bez piva a tabáku. A škoda starého života.

Do toho debilní ministři a ministrině začali novinářům tvrdit, že "pokud mají roušky všichni, poskytuje to ochranu na 100%!" A dostavil se psychologický efekt: na co si budou dvě minuty umývat hnáty, nebo dodržovat sociální distanc od ostatních, když mají ten zázračný závoj, který je přeci chrání na 100%!?

Pak se dostačuje reálný rouškový socialismus. Tak 50% závojů je ušito z absolutně nevhodného materiálu, a ještě je to něčím podšito. Je vidět, že jim je to nepříjemné, že to je těžké, málo prodyšné, svrbí je pod tím gesicht, takže si to pořád posouvají, strkají si pod to pařáty, drbou se.

Najde se pár Hujerů, kteří tu hadru mají na gesichtu i v autě, i když jsou v něm sami. Ale drtivá většina lidí si tu hrůzu stáhne pod bradu, je-li na gumičkách za uši, no a nebo rozváže vrch a visí to dolů, na hrudi, jest-li to zavazovací na šňůrky. Stejně se k ní zachovají, pokud telefonují. Nebo kouří.

Nicméně jsem přesvědčen, že vláda pochybila. Roušky jsou různých tvarů, barev, stylů, či velikostí, to připomíná dekadentní individualismus, nikoli správný kolektivismus.

Socialistické Československo dbalo poněkud více na případnou ochranu obyvatelstva. Např. v roce 1985 jsme měli ochranné masky pro 84% obyvatelstva ve skladech CO, a co se týkalo ekonomicky činného obyvatelstva, tak masky byly pro 102%. Ani tehdy nebyly ochranné masky pro všecky obyvatele, což strana a vláda vyřešila velmi podobně, jako nyní nová vláda protektorátní - ochrannou rouškou OR-1 (zde: www.komenskeho66.cz/materialy/ocmu/teorie607.html).

Na figurante je patrno, jak zcela zakryje veškeré individuální rysy osobnosti. Bohužel, ani tyto ochranné roušky už nebudeme mít moc skladem. V devadesátých letech jich byly plné armyshopy, stát se jich zbavoval. Nedivím se, jediné, proti čemu měly - omezeně - chránit, byl radioaktivní prach. Ale kdyby naše slavná vláda dala vzor do nařízení, pěstební dělnice a jihočeské matky by jich, dozajista, nášily velké množství.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)