Důležité upozornění!

Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

První obětí koronavirové pandemie v této zemi nebyl ústavní systém, jak se domnívá Václav Vlk, nýbrž kritické myšlení a schopnost racionální analysy informací. Češi si podomácku šijí ochranné obličejové roušky, v přesvědčení, že rouška – tato moderní forma králičí pacičky pro štěstí – sníží risiko koronavirové nákazy. Pozoruhodné na tom je, že na rozdíl od běžného talismanu, který přináší štěstí tomu, kdo ho nosí, jde o talisman vikarický, zástupný: nákaze zabrání nikoli u nositele, nýbrž u ostatních, kteří s ním přijdou do styku.

Osobu věřící v zázračnou moc roušek nepřesvědčíte ničím: je hluchá k argumentu, že přes tkaninu pronikne zhruba 80 % částic o velikosti koronaviru, takže (částečnou) ochranu poskytne rouška jen v případě, že je nošena nakaženým, který už má příznaky ve formě respiračního onemocnění a chrlí do okolí virový aerosol, nikoli u jedince bez symptomů, a naopak může situaci zhoršit, není-li s ní při nasazování a snímání manipulováno správným způsobem a není po použití řádně sterilisována, ani faktem, že její nošení hodnotí jako spíše kontraproduktivní např. i Světová zdravotnická organisace. Nepomáhá nic, věřící rouškián je schopen vás na místě insultovat, protože pro něj jste nezodpovědný, egoistický jedinec, který nehodlá komunitě obětovat ze svého pohodlí nic, ani pár minut strávených ušitím ochranné pomůcky (roušky průmyslově vyráběné přirozeně nejsou k mání – jsme v České republice!).

Herese tresce se arci přísně: ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček, který si dovolil sdělit sestrám, jež se roušek domáhaly, pravdu, má být odvolán, a lze očekávat, že obětí bude přibývat i v ulicích města.

Ale ne vše je tak špatné, jako by se mohlo jevit na první pohled. Podíváme-li se na rouškovou kampaň očima sociologa, nelze nevidět i určité positivní aspekty působení tohoto šílenství. Lidé jsou opět jednotni, stmeleni společnou vírou v ochrannou moc roušky, cítí se být solidární a tím, že si roušku musejí sami ušít, dostává se jim pocitu, že čímsi přispěli ku společnému blahu. Není proto dobře snažit se jedinci s kusem trenýrek na obličeji jeho víru vyvracet nebo jej přesvědčovat o její nesprávnosti, či přesněji škodlivosti: mýlí se, ale jeho omyl má i významné positivní konotace a nečekaný duchovní rozměr: tím, že nosí roušku, nepomáhá přece sobě, nýbrž nám ostatním! A že chudí duchem jsou blahoslavení, neboť jejich je království nebeské, to správně rozpoznal již evangelista Matouš.

Komentáře   

-1 # Tomáš Krystlík 2020-03-18 13:27
Cz-vláda si v únoru vyhradila centrální nákup roušek, respirátorů, dezinfekce, dýchacích přístrojů, intubátorů a nic pak nenakoupila. S výjimkou posledních dvou položek, které kryjí zatím potřebu z cca 60 %, není ostatní k mání. To jsou Češi pašáci! Jako první v Evropě zamezili všem cizákům vstup do země a vlastnímu obyvatelstvu vycestování. To jsou Češi ale pašáci! Vysadili pokutu až 3 miliony korun a trest vězení až 12 let za opuštění domácí karantény a zavedli ji pro všechny. Pro srovnání: Rakousko 2180 €, Francie 235 € bez trestů odnětí svobody. To jsou Češi pašáci! Od dnešních 12 h zavedli jako první v Evropě zákaz vycházení bez roušek a zakrytých nosů a úst pod pokutou 20 000 CZK. Co na tom, že WHO to nedoporučuje! Češi jsou příkladem pro celou Evropu!
-1 # Jiří 2020-03-20 17:40
Velmi výstižné a jeden z mála rozumných názorů v této věci. Doporučuji také článek: Zástupce WHO vystoupil na Slovensku bez roušky
novinky.cz/.../...
Je dobře, že zmínil i psychologický aspekt šíření strachu, to je taky důležité. Zajímavá je i tragikomická diskuse pod článkem plná vzteklých rouškiánů, kteří by snad byli schopni člověka bez roušky lynčovat, i když by šlo o představitele WHO. Lidská zaslepenost nezná mezí a politici se sklony k totalitarismu si vždy libují v uniformách a značkování stáda, takže se nedivím, že zrovna tohle Babišova vláda s podporou komunistů zavedla. To, že roušky nosí každý v Číně neznamená, že je to dobré i pro nás. Mimochodem, v Číně byla pochybná móda roušek už před koronavirem kvůli znečištění ovzduší a i v tomto případě je to pramálo účinná ochrana, i když jsou částice prachu mnohem větší než virus. Navíc je to komplikace např. pro lidi s různými alergiemi, osobně mám alergii na pyl a neumím si vůbec představit chození s rouškou plnou zachycených alergenů, až zanedlouho vypukne pylová sezóna. Také se při nošení roušky neustále zamlžují brýle a pořádně nevidím na cestu. Myslím, že bychom se měli proti nesmyslně přehnanému opatření měli bránit třeba i soudní cestou. Nemohl by se na to např. podívat pan Záhumenský? Četl jsem, že podával ohledně Babišových opatření žalobu.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)