Důležité upozornění!

Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

Zvěsti o tom, že ministerstvo spravedlnosti hodlá opustit systém formulářů ZFO (o němž jsem měl vždy za to, že jde o pomstu svazarmovců 602 za příliš vysoký úplatek za získání státní zakázky) a přejít na formuláře inteligentní, jsem přijímal s nelíčenou hrůzou, představiv si, co asi dokáže neschopný český úředník ve spolupráci s neschopným českým programátorem pod takovým termínem vytvořit.

Nemýlil jsem se, ba má očekávaní za realitou ještě zaostala.

První pokus o generaci registrační dokumentace pro zápis Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku skončil ve fasi náhledu. Už z něj bylo zřejmé, že něco není v pořádku: na str. 6 se objevila v poli adresy bydliště Jana Šinágla varující hodnota null, což v Javě vždy věstí problémy, a neméně ominosní byla nula v poli vymazávaného počtu členů statutárního orgánu.

Moje obavy se ukázaly důvodnými: všechny další pokusy o práci s formulářem skončily interní chybou, jejíž kod ve formě UUID je mi vpravdě užitečný. Nepomůže ani návratový kod, který má uživateli umožnit v rozepsaném formuláři pokračovat: výsledek je stejný, s formulářem se nedá dál pracovat, všechny pokusy končí interní chybou systému. A snaha opatřit si telefonickou podporu na hotline vedla toliko k oznámení, že mám čekat, jelikož všichni agenti právě hovoří.

Tolik tedy k ministerstvu spravedlnosti a jeho inteligentním formulářům…

Aktualisováno.
Návratový kod je 0EJY1LD70GCQ, stránka inteligentního formuláře je zde; komu se podaří něco s formulářem udělat, aniž by se dostal k interní chybě, obdrží odměnu ve formě pochvalné zmínky na tomto blogu.

Aktualisováno.
Podlehl jsem nátlaku malomyslníků mezi svými čtenáři, formulář zahodil a vše vyplnil znovu, a hle, podařilo se.

Komentáře   

0 # bauer 2014-01-08 12:04
Zajímavý je i tento selectbox přes celou stránku - or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-$firma
Kolikpak asi externí firma ministerstvu účtuje za změnu jednoho řádku v HTML/CSS kódu :-)
0 # David Schmidt 2014-01-08 12:18
Třeba formulář sám poznal, že chcete do systému vložit nezákonný spolek.
0 # Tomáš Pecina 2014-01-08 12:51
Já se naopak domnívám, že interní chyba 500 se vztahuje nikoli na požadovanou akci, ale na celý tento stát.
0 # Anonymní 2014-01-08 14:12
Já myslím, že jako název spolku u "inteligentního formuláře" nemůžete uvést Sudetoneměcko krajanské sdružení, nýbrž akceptováno je třeba "Bojová fronta gayů proti globálnímu oteplování". Inteligentní formulář prostě zajistí, že se zachovají pouze nezávadová data.
0 # m. 2014-01-08 13:02
Tomasi, mam tu cca 14 podani, pondeli-utery jsem zkousel cca 16 hodin denne prubezne a neprosel ani jeden.
Dnes se mi povedlo 6, zbytek ceka, opet jedeme na petistovku :) Takze sup, zkouset porad dokola, treba to jednou projde :)

To nemluvim o dalsich srandach, ktere nam NOZ/ZOK pripravil, narizeni pouzivat tento formular je uz jen trestnicka.
0 # m. 2014-01-08 13:06
Mimo to, formulare od 602 byly sice silene, ale pokud nekdo (jako my) dela readymade firmy, a podava desitky (stovky) stejnych podani rocne lisici se jen nazvem spolecnosti, tak je naopak utrpeni tento formular, protoze z 602ky jsme si ho proste ulozili, priste nacetli, prepsali nazev, a tisk. Tady vyplnujeme dokola totez jako idioti.

System mfcr umi aspon ulozit xml a loadnout ho zpet.
0 # Tomáš Pecina 2014-01-08 13:11
Až se jim to stabilisuje, napište si vyplňovací skript-robota.

Jo, komunikovat se státní správou v XML, to je sen každého programátora. "Inteligentní" cokoliv je noční můra.
0 # m. 2014-01-08 13:20
Napisu, ale je toto vazne to, co obcani/podnikatele chteli?:) Mimo to, jak jsou tam ty ajaxovy/vyjizdeci/... prvky, tak se to stejne bude muset aspon proklikat apod.
O zaverecne casti co se vyplnuje samostatne apod. ani nemluve, proste vzdycky to bude narocnejsi nez driv...

Ale, vite jak funguje elektronicke podani, pokud to vse podepisete elektronickym podpisem a podate?

Musite to vsecko nacpat do jinyho ZFO formulare, pak to podate elektronicky podepsany soudu (podepisuje se jak dokument, tak cele podani, takze trochu nadbytecny podpis ale budiz), ten se odesle, pak tyden pockate, on se na to urednicek podiva, a vystavi vyzvu k zaplaceni soudniho poplatku (datovku casto nenajdou, takze poslou postou na adresu navrhovatele), tam nalepite kolky/zaplatite na ucet soudu, a pak teprve zacne bezet ta petidenni lhuta. Takze elektronicky minimalne 2x, spis vice, pomaleji :)
0 # Anonymní 2014-01-08 15:41
Treba formular 602ky na elektronicke plataky mel jeden zasadni problem: uchoval si nekde uvnitr udaje o prvni zalobe a ty se pak nejak dostavaly zahadne na soud (jina castka rizeni, apod.). Krome toho nektere petity neslo zapsat - to byla uz jen takova drobnost (prechodem na Adobe PDF se to zhorsilo). Technologicky ale odklon od XMLFilleru hodnotim velmi pozitivne.

Zajimave je treba takove hlaseni o intrakomunikarnich plnenich s reverse charge u DPH pro FU - ackoliv je povinnost to podavat elektronicky, formular je stale "strankovy" a postupem "papirovy". Pri vice zaznameche se rozrustaji stranky, ale ne jako databaze, pekne s hlavickou, patickou, soucty, proste postaru. Pokud chcete nejaky udaj zneplatnit, tak podate novy opravny formular, kde "X"kem oznacite co rusite ... az budu mluvit s FU, zeptam se jak to zpracovavaji, jestli maji nekoho kdo to prepisuje nekam dal, nebo ... ?

MH
0 # Anonymní 2014-01-08 15:49
ad "podepisuje se jak dokument, tak cele podani": OR jsem vzdy podaval osobne (z casovych duvodu, presne jak pisete), ale docela me tento nazor (odkud se bere) zajima. Musim rici, ze soudy zcela bezne prijimaji jen podani podepsana "v obalce" (tzn. signatura & podpis pres vsechny soubory uvnitr). Nicmene jednou MS v Praze *odmitnul* zalobu s tim, ze nebyla podepsana a v usneseni to oduvodnili tim, ze byla podepsana pouze obalka ! Pro rizeni to bylo jedno, nez se soud rozhoupal bylo mezi stranami narovnani. Kazdopadne v nejakem dalsim rizeni jsem zpozoroval, ze z podatelny k tem ePodanim vytisknou do spisu krome vlastniho dokumentu i listinu s overenim el. podpisu a tam je to rozdelene na obalku a jednotlive "prilohy". Aby to bylo jeste zajimavejsi, tak tento dokument mnohdy chybi u dalsich podani v rizeni ... proste se asi tak nejak doufa, ze bud' nebude potreba datum doruceni zjistit.

MH
0 # Anonymní 2014-01-08 13:25
Mně to taky nefunguje, takže pochvala před nastoupenou jednotkou extremistů se asi konat nebude. :-) Není inteligentní formulář jako inteligentní formulář. Výborné zkušenosti mám s těmi webovými formuláři ČÚZK (katastr nemovitostí) a vůbec s jejich internetovými "produkty" obecně. Nevíte, kdo to dělal pro ně?
0 # m. 2014-01-08 13:26
Jeste jeden drobny postreh z praxe - u podani, ktera jsem vyplnil (samozrejme cela spravne, minimalne stejne spravne jako ty dalsi) a skoncily chybou 500/interni chybou systemu, v casti pripadu nefunguji navratove kody, a tam kde funguji, tak to podani koncilo 500/interni chybou i v pripade, ze novy podani prislo.

Takze je mozne, ze klikate zbytecne a to podani proste nepujde, kdyz to zadate znova v okamziku kdy to zrovna pojede, tak mozna dopadnete lip.
0 # Anonymní 2014-01-09 07:01
Nějaká firma to "nějak" udělá, aby to "nějak vypadalo". Tady se zřejmě spoléhá, že to otestují uživatelé. Navíc asi většina pořád nosí papíry, takže webové rozhraní ani nepotřebuje...

Petr V
0 # Tomáš Pecina 2014-01-09 12:04
Bohužel potřebuje, protože i podání v listinné podobě musí být vygenerováno na tomto formuláři. Fakticky je z něj důležitý jen čárový kod, ostatní data už má soud v databasi.

Tento způsob není špatný, podmínkou arci je, že to musí být uděláno robustně, neprůstřelně a zároveň flexibilně, což "inteligentní" formulář opravdu, ale opravdu není. I úroveň toho výstupního PDF je otřesná: vždyť si to porovnejte s mým naprosto amatérským výstupem historie pohledávky.
0 # bauer 2014-01-09 17:24
Pardon, občanská sdružení musí nově soudu dokládat souhlas majitele nemovitosti? To je ale hrozné. Vždyť většina sdružení sídlí formálně někde doma u předsedy, který může žít v nájemním bytě. Jestli tomu tak je, znamená to ovšem velký nárůst nejen administrativy, ale i nákladů na činnost sdružení, vždyť vesměs jde o různé vesnické, dobrovolnické spolky, zájmové kroužky naprosto neziskové a doposud beznákladové. Ale zase dobrý byznys pro readymade agentury, můžou poskytovat sídla i spolkům :-D
0 # Tomáš Pecina 2014-01-09 20:02
Byrokracie kolem spolků významně narostla, což je vinou záměru sjednotit veřejné rejstříky právnických osob. Navíc je rejstříkový zákon na mnoha místech nejasný a bude třeba dotvořit ho judikaturou. O sídlech by se dal napsat samostatný post.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)