Můj milý deníčku!
Jak se ti vede, bez zaměstnání? Byl jsi na úřadě práce, jak jsem ti doporučoval? A co, jaké nabídky volných míst ti předložili? Já vím, doba je zlá, deníčků mnoho, deníčkářů poskrovnu…
Nezoufej, i kdybys nic nesehnal, možná k tobě opět usednu – víš přece, že jsem zvažoval studium práv, a bez kvalitního studentského deníčku jsi dnes na fakultě nula.
Pravda, dosti váhám, dívám se do zrcadla a říkám si, zda nejsem na takový podnik již příliš stár a blb. Sil mám, pravda, dostatek, že bych klidně zaskočil za Atlase, byl-li by přechodně umdlel, avšak vysokoškolské studium, zvláště humanitního oboru, vyžaduje v této zemi tolik trpělivosti a sebezapření, že si skutečně nejsem jist svou způsobilostí k absolutoriu.
Obtížný by byl už výběr, kterou ze čtyř veřejných škol si zvolit. Olomouc neuvažuji, ta je daleko a špatná, Plzeň by mne lákala svými učiteli (Eliáš, Havel, Sobek…), potíž je, že je mezitím engagoval jiný operetní ensemble. Brno je nejlepší právnická fakulta v zemi, ale docela z ruky a z Pražáků mají Brňané komplexy.
Zbývá tedy Praha. Tam by mě zaručeně naučili, jaký je rozdíl mezi kurulským ædilem a questorem a ve kterém roce zemřel Koldín, a byl-li bych sdostatek pilným, dokázal bych zpaměti vyjmenovat všech šestadvacet způsobů zajištění závazku v občanském právu včetně čísel paragrafů, jen si nejsem úplně jist, zda bych při tom usilovném biflování telefonních seznamů nezapomněl i to málo, co ze skutečného práva znám. Ačkoli, to by asi nevadilo, protože na této fakultě by mne přesvědčili, že právo není to, co si myslím teď, ale to, co se naučím tam.
A tak, deníčku, váhám. Nu, snad mi poradí moji čtenáři!
Důležité upozornění!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!
Z deníčku exstraníkova I
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Politika
- Počet zobrazení: 3213
Komentáře
Brno je lepší. Ale berte to tak, že v ČR je hlavní mít titul a stejně už o právu něco víte, tak klidně dejte dálkově tu pražskou.
Tomáš Krystlík
novinky.cz/.../...
Jak říkám, doporučuji Šalingrad, když už to musí být a nudíte se.
Je to, jak píše Cappy, "bitva u Chalons byla svedena nikoli u Chalons, ale u Troyes a proto se logicky nazývá bitvou u Chalons".
Antonín Thurnwald
PS: doporučuji Uninovu nebo něco neortodoxního, aspoň provedete průzkum bojem...
Soukromá vysoká škoda pochopitelně nepřichází v úvahu.
Také by se měl napravit ten nesmysl s ekonomkama, ze kterých lezou inženýři.
Vy mate zkusenosti s pichanim do postkommunistickeho hnizda a dovedu si predstavit, ze samorost jako Vy by mohl byt pro nejakou zahranicni universitu zajimavy i jinak nez jako bezny student.
To ale zalezi na tom, co chcete a nejsem v tomto oboru natolik honen, abych Vam mohl rict vic.
nonanonym
Otakar Motejl dával občas k dobrému, že pražská fakulta se vyznačuje tou zvláštností, že jedině na jejím štítu je bohyně spravedlnosti vyvedena vleže.
Před vysloveně ležérním způsobem studia bych nicméně varoval. Kupř. studium D., poradce ex-premiéra P., skončilo již po prvním letním semestru; evidentně na to neměl vůbec čas.
Realisticky - pokud nemáte co dělat, tak bych do toho šel. Školné zatím není a pokud se školský zákon nezměnil, tak v případě dokončení první VŠ před r. 1995 (nebo tak nějak) máte nyní i druhou zdarma. Jinak musíte počítat s tím, že vám zkoušky přeci jen nějaký čas vezmou a taky 5 let je 5 let, vhodnější by byly roky 3, ale to se na magisterský VŠ titul z práv v ČR nedá.
Každopádně precedens úspěšného studia postarších studentů, a to i dřívějšího ročníku narození než jste Vy, by na fakultě byl.
Náplň Prahy se mění, např. myslím již není římské právo státnicový předmět, ba ani české právní dějiny nejsou.
Na fakultě je poměrně nově i kreditní systém, takže se lze semtam zapsat i na předměty, které JSOU zajímavé. Je třeba mít dobrou konektivitu a ovládat rychlé klikání do ISu, což ale zvládnete. V krajním případě lze na fakultě absolvovat i předměty, které Vám nezapíší do ISu vubec. V mém případě se takto jednalo asi o 3 předměty. Dále lze některé předměty studovat i na jiných fakultách UK, ale nemůže to nahradit předměty z hlavního povinného stromu studijního plánu.
Last but not least, pokud jste se dosud neoženil s nějakou pohlednou anarchistkou, je studium práv určitě ještě šancí jak to napravit, neboť dobře polovina studentů je něžného pohlaví.
RSS kanál komentářů k tomuto článku