Jak informuje VTM, minulou sobotu se v České republice uskutečnily dva na sobě nezávislé amatérské pokusy s vynesením sondy pomocí meteorologického balonu do výšky cca 30 km, tedy na samu hranici vesmíru.
První pokus se zdařil jen částečně (z paměťových karet se nepodařilo přečíst letová data), druhý, ač technicky složitější, skončil plným úspěchem; fotografická dokumentace letu je vskutku imposantní.
Amatérská sonda bývá nejčastěji založena na mobilním telefonu (např. iPhone), protože ten obsahuje vše, co je k jejímu fungování ve výšce potřeba: modul GSM, přijímač GPS, paměťovou kartu, fotoaparát a kameru. Tým czANSO zvolil složitější cestu, svou sondu sestrojil ze samostatných modulů (výpočetním základem byl klon Arduina), a že se vše nakonec podařilo tak, jak je na fotografiích a videích z letu patrné, lze pokládat za malý zázrak.
Podobné pokusy sleduji již delší dobu, a občas mívám nutkání něco podobného také podniknout.
Při dnešním stavu komerčních, běžně dostupných elektronických technologií bude možné dostat se s celou (!) sondou na nějakých 100–150 gramů hmotnosti, a s cenou hardwaru na několik tisíc korun: postačí očesaný
mobil bez displaye, klávesnice a hlasových obvodů, obalený polystyrenovou isolací proti chladu.
Např. moje Nokia N900 má vše, včetně teplotního sensoru, takže až mi jednoho dne doslouží, začínám tušit, kam ji pošlu…
Důležité upozornění!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!
Podomácku do stratosfery
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 2543
Komentáře
Dovolil bych si podoknout, že oficielní hranice vesmíru je 100 km. Tedy 30 km dosaženou výšku bych rozhodně za samou hranici vesmíru zdaleka nepovažoval ...
Já už asi třetí rok pokukuji po tabletech a vývoj se ubírá jakousi jinou cestou než bych potřeboval.
Modra kulicka v bubline, Zeme, se toci-orbituje a zaroven leti vesmirem , neviditelne pripoutana slunecnim voditkem.. Pro nas pozemstany, orientacne, vesmir-space zacina na konci zemske atmosfery a na hranici bubliny. ..Bohuzel, cestina nezna rozdil mezi vyrazy "space" a "universe". Pouziva jen 'vesmir', nebo z rustiny prevzate 'kosmos'. Nebo ne?
Nicmene, vas priklad: 'nebesa' i 'meziplanetarni prostor', jsou take casti vesmiru.
D.
Kosmonautka D.
RSS kanál komentářů k tomuto článku