K Pražskému povstání vedla Čechy ztráta důstojnosti,
pravila k příslušnému výročí státohlava Miloš Zeman. Při vší úctě, větší historický nesmysl jsem dlouho neslyšel, a i když respektuji schopnost tohoto politika a výtečného demagoga podchytit ve správnou chvíli náladu veřejnosti a ku vlastnímu prospěchu s ní pracovat (viz akce Čisté ruce
), důvody Pražského povstání byly naprosto jiné.
Klíčovým důvodem této události bylo, že Německo prohrálo válku a pro mnohé Pražany se začala rýsovat hrozba, že se po jejím skončení vynoří nepříjemné otázky po jejich osobním podílu na udržování okupačního režimu. Proto a jen proto Češi povstali
a proto došlo v posledních válečných dnech k naprosto zbytečným ztrátám na životech.
Ovšemže Češi měli Němců plné zuby a rádi by se protektorátního režimu už dříve zbavili – ale nesmělo se to. Ztráta důstojnosti, to byl zhruba stejný fíkový list, jakým byl v r. 1989 boj za lidská práva. Komunisté byli nenáviděni, arci ne proto, že se chovali nepěkně k disidentům, ale kvůli každodenní drobné šikaně, které jsme byli všichni vystaveni. Výjezdní doložky, fronty v obchodech, věčné kádrování a tupá totalitní propaganda, které dávno nikdo nevěřil, to byly skutečné důvody všeobecné nepopularity režimu, přičemž k pádu komunismu by ani tak nedošlo, pokud by si to nepřála samotná StB, která se na sametovém převratu
významně podílela.
Stejně tak v r. 1945. Protektorátní režim byl nemilovaný a jeho hlásným troubám nikdo nevěřil, ani když říkaly pravdu (jako např. Emanuel Moravec, který správně varoval, že po osvobození Československa Rudou armádou nastoupí režim o poznání horší, než byla německá okupace). Ale ztráta důstojnosti? To, přátelé, ani náhodou, před takovou hrozbou byl český národ, troufám si tvrdit, dokonale imunní.Dej Čechovi nažrat a bude ti zobat z ruky,
tak nějak to říkával Heydrich, a jeho slova nám dodnes znějí hrozivě, přestože neplatí a nikdy neplatila pro všechny, jen pro většinu; ta je však, bohužel, při tvorbě národních dějin rozhodující.
Důležité upozornění!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!
Glosa výroční aneb Ztráta důstojnosti? Jako vtip dobré!
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Historie
- Počet zobrazení: 5183
Komentáře
Který pitomec může zdržovat stahující se nepřátelskou armádu?
Další věcí je že na povstání plynule navazovala "spravedlivá odplata" nejhanebnější kapitola našich dějin.
Adam
No, moje babi stavěla komunistický režim podstatně výše a to dokonce i nad 1. republiku. V podstatě tvrdila, že to bylo nejlepší období jejího života (ročník 1907), zejména pak 60. léta. Říkala, že po ní nikdo nestřílel ani nelikvidoval její židovské či jiné sousedy, jako za Protektorátu, ani se neumíralo hladem jako za Rakouska a dokonce se ani netřela bída se svrabem, jako ve zkorumpované 1.republice během krize. Navíc je 20 let po smrti, takže ji nelze zatknout za podporu totalitního státu:)
>"Dej Čechovi nažrat a bude ti zobat z ruky,"
Dejte komukoli hladovému "nažrat" a bude Vám zobat z ruky, navíc když jeho mocipáni předtím docela ponižujícím způsobem zradí:) Chápu Tomáši, že je to při Vašich proporcích obtížné, ale zkuste si představit, že máte hlad!:) A to Vás ještě nechci, abyste si představil, že mají hlad Vaše děti, to už je zcela mimo Vaši životní zkušenost. Hlad dožene člověka až ke kanibalismu, hladem se dobývají nedobytné pevnosti. Osobně na tomto výroku, proneseném nažraným okupantem po nedělním obědě, nevidím nic pro Čechy urážlivého.
>Ano, byl asi méně brutální, ale zato zasáhl do struktury společnosti daleko hlouběji, udělal z Čechů to, čím jsou dnes.
Ale ale, Tomáši, velká část populace se narodila již po roce 89 nebo byla tehdy v dětské věku. To co vidíte okolo sebe je z velké částí dílem současnosti, tzv. demokracie. To je jako stěžovat si, že
Jinak o hrdinech hodiny dvanácté mám ustálené mínění. V Přerově zase dva idioti zase vytáhli kulomet na střechu, zastříleli si po lidech a vzniklo "povstání". O rodinné zkušenosti s podobnými hrdiny jsem již psal loni nautilus2.wordpress.com/.../...
Tím spíše to ale udivuje, ne?
Uvědomte si, že většina populace měla ještě v živé paměti WWI a tam se opravdu umíralo hladem. To byla válka, kterou znali. Proto byl tento způsob okupace docela přijatelný, CK monachie za války byla horší.
>Skutečně: takový malý ráj na zemi, sen každé okupační armády.
Ale skutečným snem okupační armády byla ta smečka zbabělých masarykovců, kteří vydali stát s milonovou armádou a přirozeně vhodným terénem pro obranu nepříteli bez jediného výstřelu a rozprchli se jak hejno vrabců. To byli skuteční kolaboranti. Naprosto se nedivím předkům, že potom raději s Němci "dohodli".
>Žádná jiná země v Evropě (možná, nejsem si jist, s výjimkou Dánska) nebyla k okupantům tak přívětivá jako Čechy a Morava.
A asi nikde jinde nebyli okupanti tak přívětiví k domorodcům. To je dobře nebo špatně, co by řešilo krveprolití? Čechy měly co nabídnout - průmysl - a tak to byla taková směna, jeden potřeboval druhého. Naši předkové, ti co byli zanecháni na pospas nepříteli v Protektorátu, to ale zvládli velmi dobře, škody byly minimální.
Ale směna nevylučuje nenávist, když pak na Čechy přestala mířit německá hlaveň, vyplula na povrch udušená nenávist naplno. Co se stalo bylo přirozené, zákonité a vzhledem k rozsahu předešlého útlaku to proběhlo ještě docela kultivovaně. Němci neměli co nabídnout ani čím hrozit. Dostali to, co si zasloužili, dopustili se největšího válečného zločinu - prohráli válku, kterou navíc definovali jako etnickou.
SN už neexistují, byli zničeni a rozprášeni, a si někdo po těch letech na ně hraje, nezbývá vítězům nic jiného, než s ním jednat právě z pozice vítěze. Jinak je už jen dávná historie, kterou není možno změnit jinak, než pomocí dalších hrůz. Vážení, potomci SN, vaši dědové svůj boj prohráli, smiřte se s tím a zapomeňte. Není jiné řešení.
cnemo
To je jako stěžovat si na Habsburky, že způsobili potupný Mnichov.
cnemo
V porovnani ze zkusenostmi v Ceskoslovensku je nynejsi prohlaseni velmi umirnene a presto je to pro kverulanty sousto k reptani.
Uz davno nemate slavnostni hysterii ve skolach, kdy se ve tridach povinne promital film "Nema barikada", nemusite stat hodiny v pionyrskem kroji u mistnich pomnicku padlym, nikdo vas nehoni na dekovne brigady ani pompesni vojenske prehlidky 9.kvetna.
Ohledne Prazskeho povstani verim prednostne ocitym svedkum, z jejich vypovedi jsem si udelala vlastni obrazek a historici tento obraz mohou jen doplnovat, nikoliv v zaklade menit.
Tvrdit, ze klicovym duvodem byl strach kolaborantu z uctovani, je jako divat se do dvorku zkrze klicovou dirku. Velmi limitujici.
Krome kolaborantu, co chteli zamest stopy a vytvorit si image vlastencu, povstani se zucastnili i jini, hodnotnejsi Cesi..
Lidi, kterym naciste pozavirali nebo zavrazdili rodinne prislusniky.
Lidi, co se citili po celych sest let otroky a tak, jak jen se trochu situace uvolnila, sli okupanta dodelat.
Vlastenecke citeni bylo pro mnohe hlavni duvod k povstani, ne, ze ne. Musime si uvedomit, ze Cesi svou nezavislost meli celkem kratce, od roku 1918, takze mnozi jeste hyckali krasnou ideu narodniho uvedomeni.
No a komuniste po celou dobu protektoratu planovali prave pro tuto dobu, kdy Treti Rise padne, prohraje a oni se pak zmocni vlady. Byli tedy nejlepe pripraveni a tez meli za zady Sovetsky Svaz, ciliz povstanim se legitimalisovali a zacala aktivni indoktrinace naroda. Nove vytvoreny Narodni vybor, uz komunisticky, pak tvoril pravidla ohledne spolecenskeho chovani a prav.
Osobne si vazim vsech pravych, nezistnych vlastencu, co se do Prazskeho povstani zapojii z vyssiho principu.
Podle mne tomu tak i skutečně bylo. Mnoho lidí si chtělo na poslední chvíli udělat nějaké odbojářské zásluhy, popřípadně se zbavit svědků své kolaborace a odstranit kompromitující materiály.
(Proto jsou daleko zajímavější třeba válečné dějiny Francie než Británie. Ve Francii si totiž kdekdo musel vybrat z řady hodnot - vlast, svoboda, západní svět, subordinace, ..., neboť nepřítelem a zrádcem tam v nějakém úhlu byl každý. Němci i Britové po potopení části fr. flotily a útocích na některé kolonie, Vichy, kterému stranily dlouho USA i De Gaulle, kterého spíše podporoval Churchill a kdejaký generál mezi nimi.)
Třeba babička koncem války porodila mrtvé dítě, a tak jí jako bezdětné manželce (doma po konfiskaci rodinné firmy příbuzného odsouzeného do KL) hrozilo totální nasazení. Tak šla pracovat jako původně berlínská Češka, (uprchla před nacisty z Říše počátkem roku 1938) do protektorátního Luftschutzu - uměla plynně oba jazyky slovem, písmem i na stroji. Brzy se stala vedoucí telefonistkou. 5.5. prostě jejich oddělení odmítlo poslušnost německému velícímu důstojníkovi a přešlo do podřízenosti gen. Kutlvašra - vojenského velitele povstaleckých jednotek Velké Prahy, který z něj udělal spojovací uzel svého štábu v rámci velitelství Bartoš.
Dámy z Luftschutzu to nechápaly rozhodně jako nějakou potřebu se očistit - moje babička třeba dosti vytrpěla kolem zatčení a odsouzení jejího příbuzného nacisty. A o nějakém retribučním zákonodárství nebylo v té době příliš vědomostí. Spíše to chápaly jako vstup do vojska (jehož součástí se povstáním staly) v čase, kdy se to stalo potřebným pro národ, pro obnovení samostatnosti.
Jinak nebyly slepé. Babička samozřejmě byla ráda z osvobození, ale po návratu z 5-denní služby byla dosti znechucená zvěrstvy na Němcích, stejně jako později onen příbuzný, co se vrátil z německého pochodu smrti z Flossenbürgu (osvobozen v podstatě útokem amerických letců).
Takže nešiřte nepravdy, které Vám nakukalo příbuzenstvo!
Pražské povstání vyvolala, ač to zní bizarně, sama protektorátní vláda, jejíž ministr dopravy Jindřich Kamenický dal 4. 5. všem železničním a poštovním úřadům pokyn, aby odstranily německé nápisy a štíty, německá označení na dveřích a přepážkách. Činnost úředníků pak nakazila kolemjdoucí tak, že začali strhávat německé názvy ulic a vývěsní štíty obchodů. 5. 5. se začínají objevovat československé vlajky a německé úřady to trpí. Signál k povstání z Vojenského velitelství Velká Praha přichází v rozhlasovém vysílání, kdy v po časovém znamení se ozve „je sechs hodin“. Po celou dobu povstání byl jen jediný vysílač v povstaleckých rukou, v Praze-Strašnicích, ostatní další rozhlasové programy a jejich vysílání, jako například Praha I, byly i nadále ovládány Němci.
Pražské povstání zachránila před krvavým probitím se Prahou vojsky Waffen-SS Ruská osvobozenecká armáda generála Vlasova. Americká vojska, ač v Rokycanech, na příkaz Eisenhowera nezasáhla, americký úmysl oznámený Sovětům postupovat až k linii Vltava-Labe sovětské velení zamítlo. USA též nechtěly porušit dohodnutou demarkační linii sjednanou teprve 5. 5. 1945 mezi Eisenhowerem a sovětským velením hlavně pro účely obsazování ČSR (žádná jiná demarkační linie v Evropě neexistovala!) údajně též proto, že si myslely, že budou potřebovat Rudou armádu při zdolávání Japonska. To je sice možné, ale Eisenhower se rozhodl hlavně z čistě vojenských hledisek - americká bojová letadla otáčející se po akci nad územím obsazeným Rudou armádou byla jí sestřelována. Jak by to pak asi vypadalo na zemi při kontaktu armád? Historik Josef Kalvoda dokládá, že pokud by Česká národní rada oficiálně požádala během povstání Američany o vojenský zásah, přišli by na pomoc. Zabránili tomu komunisté, zejména Josef Smrkovský.
7. 5. dorazila do Prahy skupina amerických tanků s vyslancem Dönitzovy vlády v hlavním stanu Ferdinanda Schörnera, který měl pro něj a jeho vojska příkaz ke kapitulaci. Americký zástupce se dostavil též na české vojenské velitelství. Česká národní rada podepsala 8. 5. 1945 příměří, Němci složili zbraně a odešli západním směrem. 9. 5. ráno přispěchala Rudá armáda.
1. 5. vypuklo povstání v Přerově, podařilo se vyřadit z činnosti železniční uzel ve městě. Němci znova město ovládli, 31 obyvatel padlo, 21 jich bylo zastřeleno jako původci nepokojů.
2. 5. začalo povstání v Nymburku, národní výbor se s německou posádkou dohodl, společně zajišťovali klid ve městě do 8. 5., kdy němečtí vojáci odešli. I v řadě jiných měst vypukla povstání proti okupantům.
Povstání v Plzni vedl Revoluční národní výbor (RNV), jehož politické spektrum sahalo od KSČ až po ON. 14. 4. 1945 nastoupil do čela Revolučního národního výboru velitel vojenské složky. Ačkoli národní výbor chtěl vyčkat do 7. 5., povstání vypuklo už 5. 5. Přispěl k tomu, stejně jako v Praze, příkaz protektorátní vlády odstranit německé vývěsní štíty a nápisy. Doprovázeno to bylo demonstracemi, zpěvem hymny a vyvěšováním československých vlajek. Kolem 11. hodiny dorazil konečně národní výbor a převzal radnici, kterou demonstranti už předtím vzali útokem. K mocenskému zvratu došlo rovněž ve Škodových závodech. Tamější národní výbor se podřídil národnímu výboru města. Povstalci se zmocnili i plzeňského vysílače, který ve 12:35 h ohlásil osvobození města. Protože německá převaha byla ve srovnání s nemnoha českými ozbrojenci obrovská, zahájil národní výbor odpoledne s německým velitelem Georgem von Majewski vyjednávání. Německé podmínky byly s drobnými bezpečnostními klauzulemi pro národní výbor přijatelné, ale přesto se národní výbor pokoušel jednání protahovat. Teprve ráno 6. 5. kolem 5:45 h byla podepsána dohoda o příměří. Německé oddíly českému RNV dobyté pozice ponechaly, odebraly jim jen hlavní poštu a telefonní ústřednu. Kolem 8:15 h dorazily do Plzně první americké tanky. Američané si od Čechů vyžádali všechny zbraně, zakázali jakoukoli akci na pomoc bojující Praze a nebyli ochotni poskytnout pražským povstalcům zbraně nebo dopravní prostředky.
Na čom je, prosím, založené tvrdenie J. Kalvodu? Nie to o komunistoch, ale to, že by Američania boli bývali prišli na pomoc, a to napriek tomu, že "též nechtěly porušit dohodnutou demarkační linii sjednanou teprve 5. 5. 1945 mezi Eisenhowerem a sovětským velením hlavně pro účely obsazování ČSR..."
vsak si kopejte do mrtvych co se uz branit nemohou.. Mne je celkem jedno, kolik procent lidi slo bojovat z vlasteneckeho nadseni-jedno zda li naivniho- a kolik z prospecharstvi ci mstivosti.
V celkovem spolecenskem zajmu naroda se musi najit a vyzdvihovat jedinci noblesni, vynikajici, a vyznacujici se odvahou. Nevim, kolik takovych padlo v Prazskem povstani, ale ti si zaslouzi vence a pietu, nemyslite ?
Samozrejme, ze zakonem prumeru si vsech 25 ooo-30 ooo obcanu Prahy na vojacky nehralo, (zbyli SS-aci take jiste ne), pac riskovali sve zivoty. Ale i kdyby, coz je velke KDYBY, ze vetsina lidi mela prizemni pohnutky, tak i toto by byl naprosto logicky tah. Jak jen je trochu nepritel oslabeny, presila zredukovana, pak je vhodny cas na ofensivu..V ceske situaci ke konci valky navic i toto : Lepe pozde nez nikdy.
Voni Češi měli nějaké "jedince noblesni, vynikajici, a vyznacujici se odvahou" v roce 1945? To je contradictio in adiecto, pokud se to týká povstání. Už jen to, že když jsem noblesní, neuchyluji se k brachiálnímu násilí.
Zmlkněte s takovými nacionalistickými žvásty, Danielo!
Nehazejte kameny, kdyz drepite ve skleniku.
Koncem protektoratu, bez ohledu na politickou prislusnost, existovali Cesi, kteri se zachovali, podle meho usudku, cestne..
Napriklad general Kutlvasr, na ktereho s vdekem vzpominali i vojaci Wehrmachtu.
Zde nekolik citaci:
Uz v kvetnu 1945 ležela na ministerstvu zahraničních věcí v Černínském paláci sovětská nota požadující odstranění a potrestání osob, které podepsaly kapitulaci Němců, především generála Kutlvašra a kapitána Nechanského. Označovala je za nepřítele Sovětského svazu, protože umožnili aby půl milionu německých vojáků přešlo do americké zóny a posílilo tak potencionálního nepřítele Sovětského svazu.
Předsednictvo československé vlády reagovalo opravdu rychle. Na zasedání v červnu přijalo následující usnesení:
.... 1) Předseda vlády požádá příslušné politické strany, aby odvolaly ze Zemského národního výboru Josefa Kotrlého a Josefa Smrkovského
... 2) Ministru národní obrany se ukládá, aby dal do výslužby generála Kutlvašra, generála Julia Fišeru, podplukovníka Burgera, podplukovníka Kadainku a štábního kapitána Nechanského..
K.Kutlvasr: " Byl to pro mne strašlivý otřes, když jsem četl sovětskou nótu, že ti členové Rady a vojáci, kteří podepsali kapitulaci generála 'I'oussainta , jsou nepřátelé Sovětského svazu, protože umožnili, že půl miliónu německých vojáků přešlo do americké zóny a tím posílili vojenský potenciál nepřítele."
Nasledovalo generálské sledování, kdy na veškerý soukromý i služební pohyb mnoha generálů, většinou těch, kteří prošli frontou či odbojem a tvořili náš velitelský výkvět, nasazovalo 5. oddělení své stíny a získavalo o nich informace. Jmenovitě se to týkalo generálů Hasala, Palečka, Přikryla, Janouška, Piky, Kutlvašra, Kudláčka, Bočka, Studlara, Květoně, Ferjenčíka, Tichého, Žáka, Klapálka, Vesela, Moravce, Bártíka, Lišky, Hrabovského, Neumana... . Každý z nich měl založene osobní desky a v nich záznamy o tom, co kdy dělal a s kým se sešel.
Generál Toussaint byl v roce 1947 odsouzen na doživotí a po roce 1948 ho následoval se stejným trestem generál Kutlvašr. Další z vojáků major Jaromír Nechanský byl popraven 15. června 1950, podplukovník Jaroslav Kadainka dostal l7 let těžkého žaláře. ...
---
General Kutlvasr, uprimny vlastenec, vyborny vojensky strateg, velitel prazskeho povstani, skoncil po dlouhem vezeni jako hlidac v pivovaru.
Holt hrdinove maji ruzne formy.....
ze Kutlvasr nemel dostatek casu ani pravomoci otganisovat povalecne rabovaci organisace Rude gardy, narodni gardy, narodni vybory ba ani vylezle milice, tak z nouze vytahuje bolsevicke pomluvy.
Po kapitulaci z Prahy odesli risti Nemci, casto pesky v kolonach uz 8.kvetna ..Hned jak prispechala Ruda armada, K.K. byl odstaven. Ve meste po 9. kvetnu zustali nemecti starousedlici.
Zverstva na nich se konala az po 9.kvetnu, za dohledu Sovetu, krteri vladu mad Prahou defacto prevzali..
Mne je major Nechansky tez sympaticky, odvazny to dobrodruh.
Ano, pracoval pro NKVD. Jenze pan Krystik, jako obvykle v jeho polovicatem a zmatenem vykladu dejin, vynechal nejdulezitejsi fakt, coz je, ze Nechansky (a mozna i Kutlvasr) byl dvojitym agentem pro CIA. Je prokazano, ze spolupracoval soucasne s Rusaky i Americany...
nevytahuji bolševické pomluvy, protože jsem vynechal Nechanského angažmá u britské tajné služby, které mu bolševici předhazovali. Tchán Nechanského, Laušman byl zase sovětský špión.
Jak může být Kutlvašr čestný člověk, když se vydal proti výslovnému rozkazu svého velitele do Kazaně ukrást ruský carský poklad? Jak může být čestný člověk, který velel RG?
Jste národovkyně, česká nacionalistka potvrzující známý výrok: "Běda národu, který potřebuje hrdiny!" Až přijdete na to, že nejen EB, nýbrž i TGM byl lump, tak z toho budete venku. Možná, že už pohrdáte Jiráskem, ale doléčena budete teprve tehdy, až zjistíte, že lhář a bazilišek byl i Palacký.
1) Poznáte vôbec nejakého Čecha/Češku z obdobia 1938-45, ktorý
a) nepaktoval s Nemcami;
b) nechodil proti nim demonštrovať (takého ste už v minulosti nazvali tuším hlupákom),
c) a predsa ho považujete za slušného, charakterného človeka?
2) Skutočne ma zaujíma odpoveď na moju otázku spred 2 dní. Vami uvedené tvrdenie J. Kalvodu (mu neprotirečíte, čiže súhlasíte - Smrkovského a kol. nechajme bokom) o prípadnej pomoci Američanov sa mi zdá byť v rozpore s faktom dohody medzi USA a ZSSR o demarkačnej línii na území ČSR. Myslíte si, že by boli Amíci ochotní riskovať vážnu roztržku s Moskvou + zostreľovanie vlastných lietadiel Sovietmi, keď ich čakalo Japonsko? Kalvodov názor považujem za "wishful thinking".
Stačí mi len spomenúť si, ako sa spojenci "odvďačili" tým tisícom bojujúcich Poliakov po vojne, vrátane Norimberského procesu (slovo "Katyň" nepadlo).
první dotaz je zmatečný. Jak se dalo proti okupační moci protestovat? Spolupráce s Němci, která vedla k represi, a dotyčný to mohl předvídat, je věc neslušná.
Druhá námitka. Kalvoda to tvrdí a uvádí pro to nepřímé důkazy. Smiřte se milá Emo, s tím, že musíte žít i s několika zcela protichůdnými názory na nějakou historickou událost, přičemž nelze ani jednu verzi spolehlivě vyvrátit.
RSS kanál komentářů k tomuto článku