Tak jsem ji dostal. Červenou, typu A, vzhledu téměř authentického, s krátkým průvodním dopisem, v němž mi politik jedné partaje slovy přizpůsobenými průměrné inteligenci voličově vysvětluje, že budu muset zaplatit dluh, který mým jménem jako ministr financí za jinou partaj udělal.
Zaslechl jsem, že někteří adresáti se prý po jejím obdržení zhroutili a museli být svěřeni péči psychiatrů. Nic překvapivého v zemi, kde před nedávnem proběhla v parlamentu velká bitva o to, zda se bude na výplatní lístek tisknout skutečná daň z příjmu anebo jako dosud jenom její část, aby obyvatelstvo bylo klidné a nebouřilo se tváří v tvář sumě, kterou ve skutečnosti na této dani platí.
Osobně jsem názoru, že zvyšování státního dluhu by stejně jako všechna další opatření, jejichž beneficia inkasuje současná vláda, zatímco břemena dopadnou na ty příští, mělo vyžadovat minimálně schválení ústavní většinou, ale je mi jasné, že něco podobného je prosaditelné asi stejně snadno jako omezení poslaneckých výhod. Ostatně co jiného čekat v zemi, jejíž elektorát se hroutí, když mu sdělíte, jaká je výše státního dluhu.
Důležité upozornění!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!
Složenka
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Politika
- Počet zobrazení: 3025
Komentáře
Zde platí, že na zdraví zaměstnance přispívá i zaměstnavatel, na tom nevidím nic špatného. Je to prostě výraz dosaženého sociálního smíru. Klidně se dá na to hledět jako na určitý tribut, podobně jako na všechna sociální vyrovnání: Vy budete platit, aby se zmenšilo rozpětí sociálních nůžek, my chudší nebudeme stávkovat, povětšině se nebudeme organizovat v extrémistických stranách, dělat revoluce, převraty, rabovat, ohrožovat majetek... Je to důsledek toho, že bohatí a zaměstnavatelé již nemají k dispozici (díky rovnému volebnímu právu) funkční ozbrojenou moc... Nic jiného.
Co se týče důchodů, tam je to ještě jasnější, jen to komunisti přerušili: Důchod vždy souvisel s pracovním místem v určité pozici ve státu, nebo ve firmě. Ostatní si na něj spořili. Na západě se to pak překlopilo a prostě na určitý důchod musí platit každý zaměstnavatel... (Sociální pokrok jde často ve smyslu, že nejprve je to výhoda a pak standard. Německo s Bismarckem byla výjimka.)
Podobně nemocenské pojištění bylo nejprve vzájemné odborářské a později odpovídalo lepšímu zaměstnání. Dneska na západě je normální, že dávku platí dlouhou dobu zaměstnavatel - ve výši mzdy....
Čili pokus přenést toto vše na zaměstnance vnímám jako krok zpět od sociálních standardů. Oproti státu neplatí, že peníze zaměstnavatele jsou vlastně zaměstnanců. Zaměstnavatel je svébytná osoba a má s výrobou určité náklady. Připočtení nákladů na ZP a SP k nákladům zaměstnance je jen určité účetní zjednodušení.
Lze to snadno dokázat: Proč tedy nemám mít na pásce náklady na nájem mé kanceláře, otop, světlo, náklady za sw na mém PC, a vlastně třeba i za materiál který opracuji k cílovému výrobku. A náklady na dovolenou, pojistku za odpovědnost, povinné ručení a ...
Toto vše, stejně jako ZP a SP jsou povinné náklady zaměstnavatele dané tím, že prostě buď chcete žít v této společnosti, a pak se smíříte s náklady na její sociální standard, nebo ji může kdokoliv opustit... Třetí varianta není.
Ostatně sociální pojištění je jen z menší části pro zaměstnance, z větší části je to dávka na důchody bývalých zaměstnanců, a na solidaritu ve společnosti - pouze vypočítáváná z výše mezd. Pokud by se změnila v sociální daň počítanou například z obratu, tak už by těžko mohla být na pásce.
Karel Vážný
Nicméně k hlavnímu tématu - reakce části obyvatelstva podle mě jasně ukázala, že by se hodil nějaký volební cenzus. Lidem, kteří takto zareagovali, volební právo podle mě skutečně patřit nemá. Volební právo bych dával jenom lidem, kteří prokáží nějakou minimální míru inteligence a kteří platí přímé daně. A Kalousek by napříště směl ty svoje složenky posílat jenom registrovaným voličům, kteří by jednak byli schopni obsah bez problémů pochopit a jednak by se na ně ta nutnost nést břímě státního dluhu, na rozdíl od pobíračů dávek, vztahovala.
A on je rozdíl si to spočítat pro legraci jednou
(beztak se to neustále mění) a něco jiného je vidět 12x do roka poměr toho, co stojím chlebodárce vůči tomu, co skutečně dostanu. Rozdíl schlamstnou papaláši a lobby, což je deprimující pro každého.
Obávám se, že logika inteligence není to, co by člověka předurčovalo k úspěchu ve vztahu ke státnímu aparátu nebo EU.
Člověk se denně potkává se spoustou nepravděpodobnějších hloupostí, které jsou ale tvrdě vyžadovány.
Nemluvě o tom, že mě naprosto deprimuje fakt, že i sebevětší génius má stejný jeden hlas jako ožralý primitiv z páté cenové!
Zajímalo by mě, co se za tou myšlenkou skrývá.
Podle mě by tam ta schopnost 'být v plusu' zahrnuta být měla. Pakliže je někdo závislý na státu, tak nepovažuji za korektní, aby měl možnost volit, prakticky automaticky to totiž vede k volbě populistů 'my vám přidáme'...a k závislosti na státu. To je špatně! Samozřejmě nejsem vůbec proti pomoci lidem v nouzi, naopak si dokonce myslím, že leckdy je ta pomoc nedostatečná (to ovšem není vůbec jen o penězích, nezaměstnanému nepomůže podpora, ale práce)...ale ta pomoc musí být směřována tak, aby člověka postavila na vlastní nohy - a zkončila. A ten člověk to nemá mít možnost ovlivnit.
Hypotekari porad mohou byt v plusu, pokud hodnota majetku je vyssi nez hodnota dluhu. A taky v dlouhem obdobi vetsinou jsou (cena nemovitosti od hypoteky stoupla, i kdyz za posledni 2 roky tomu muze byt jinak).
Obecne si ale myslim, ze by volebni pravo meli mit vsichni. Jak s vybranymi penezi nalozit pak do znacne miry stejne rozhoduji "special interests", lobbyiste a nadnarodni kapital.
Je nám všem doufám jasné, že toto vše jsou jen chimairické theorie s prakticky nemožností realisace...a když už, tak v nějaké nechutné variantě.
Bohužel. Ale něco by se s tím dělat mělo, chimairy nechimairy...
Ale to je pořád to samé: management státu (=společnosti) = schopnost nabýt a udržet hmotu/peníze = v daném kontextu elita. S takovou "elitou" nechci mít nic společného! :-((
Vyvstává tedy otázka metriky elity. Podle čeho budeš měřit českou elitu, a kdo k ní podle tebe patří? Zajímalo by mě několik příkladů.
No to je právě to: ve společnosti, která nemá hodnoty, neexistují tím pádem kriteria k měření elity. Proto je nějaká forma demokracie s rozumnou mírou rovnostářství v takové společnosti tím nejmenším zlem, ale ne víc než to.
V dnešní české společnosti jsou ale nejbohatší zejména ti, kteří nakradli právě ten obecní majetek a mnozí z nich jsou ke státnímu penězovodu přisátí zcela programově. Tito, ač nejbohatší, nejspíš nebudou pro zbytek populace (plátce) vhodnými hospodáři.
Proto jsem se ptal, jak byste ta pravidla nastavil.
Východisko, že nejbohatší jsou zejména ti, kteří nejvíc nakradli, vede do pekla požadavku revoluce, která musí být v podstatě permanentní, protože i ní získají majetek nesprávní vlastníci. Proto jsem pro majetkový census bez jakýchkoli modifikací.
A Tobě se snad líbí? Že jsou materiální hodnoty inferiorní, to uznávají do určité míry i atheisté (než jednou klesnou opravdu na úroveň pytlíku žláz). Stanovit elitu podle inferiorních hodnot znamená inferiorní elitu. To bychom mohli prohlásit za elitu někoho, kdo má největší sílu. Nebo nejbělejší pleť.
Požadavek permanentní revoluce je jednou ze základních thesí původního maoismu, kterou u nás vytrvale podporoval Bondy. Je jen dalším důkazem, že pohled na realitu optikou hmoty/peněz vede do pekla tak nebo onak.
Nelíbí, ale ty jsi tvrdil, že česká společnost nevyznává žádné hodnoty, a proto nelze v ní hovořit o elitách. Což jsme si takto po krocích vyvrátili.
Ještě zbývá odpověď na otázku po těch několika příkladech českých elit, které (ve svém hodnotovém systému) uznáváš.
Neslovíčkařit! Víme všichni velmi dobře, co jsem myslel pojmem "žádné hodnoty". Pivo, fotbal a kurvy jsou pro někoho taky "hodnoty".
České elity neznám, mohl bych jmenovat několik mravně zodpovědnějších jednotlivců (znám jich ale málo, nežiju tam), ale to na volební právo nestačí. Ostatně nemyslím, že v dnešním světě ještě nějaké elity existují. Proto jsem proti jeho omezení na inferiorní "elitu" majetkovou.
Zrovna já nepatřím k těm, kteří by shlíželi s pocitem nadřazenosti na tyto kultury. V tomhle jste mne opravdu nepochopil.
Ano. Pohoda, klídek a tabáček. Ostatně jsou představitelné i horší alternativy, třeba idea Česka od Baltu po Balkán nebo grande nation východoevropského střihu, jak tomu občas propadnou Poláci nebo Maďaři.
www.youtube.com/watch?v=_nKNpSgEyMM
Jenda
Jenda
RSS kanál komentářů k tomuto článku