Při poslední cestě do Brna jsem ulovil dva letmé snímky nedávno zmiňovaného zařízení výrobce BUSE: obrázek 1, obrázek 2.
Další cennou fotografickou kořistí je snímek pořízený na Hlavním nádraží v Praze (kliknutím fotografii zvětšíte). Rekonstrukce prováděná italským developerem Grandi Stazioni, jak se zdá, plně souzní s civilisační úrovní českého zadavatele. Vstup na toaletu je opatřen turniketem, který vás pustí dál pouze po vhození desetikorunové mince, a tak cizinec, který si odepřel bezplatný hygienický zážitek ve vlaku Českých drah, může být hned po vystoupení konfrontován s další východoevropskou výzvou.
Spojení hi-tech zařízení s výběrem poplatku za něco, co se jinde v Evropě jako samozřejmost poskytuje zdarma, je na jednu stranu zábavné, na druhou dosti skličující: jak dlouho si toto dědictví komunistické éry ještě poneseme s sebou?
Můj pocit národní sebeúcty dostal na Hlavním nádraží pořádně zabrat, ale zároveň si říkám, že by nebylo špatné tuto myšlenku rozšířit a doporučit ji jiným: co třeba osadit v rozvojových zemích východy z nádraží a letišť turnikety na bakšiš?
Důležité upozornění!
Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!
Sláma z bot v Praze
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 2716
Komentáře
V Evropě možná. Nikoli v Holandsku. Zde doslova ani to kuře nehrabe zadarmo.
>co se jinde v Evropě jako samozřejmost poskytuje zdarma,
Při cestách třeba přes Německo autem se bez drobných ani nevyčůráte. Stojí to 50centů a zatímto účelem vozím v autě tzv. Pinkelnsäckchen:) kde shromažďuji drobné mince, hlavně padesátníky.
Ale hlavně, když jsou ti čehůni takoví balvani, hodí se to přece do teorie, že:)
Nadrazi je sice spojeno s urcitou sluzbou, ale free rider problem se tam muze projevit vic nez kdekoliv jinde (zejmena vzhledm k okruhu lidi, kteri se na nadrazich obvykle pohybuji - kdekoliv v Evrope). Pristup na WC ma kdokoliv, nikoliv jen uzivatel sluzby.
O.N.
jgIII
Česká republika má ovšem jednu zvláštnost: právní předpisy (vyhláška o technickém provedení staveb) stanoví velmi přísné podmínky, kolik a jakých záchodů musí být např. v restauraci pro hosty, ale už žádná právní norma nenařizuje, že tyto záchody musí být hostům skutečně přístupné a že musí být bezplatné.
O.N.
A i kdybych si to dobře nepamatoval, tak tady: lonelyplanet.com/.../... zjistíte, že placené toalety na nádražích jsou v západní Evropě zcela běžné, dost možná ještě běžnější než v té východní: Francie obvykle 0,5-1 euro, Londýn placené, Curych 2 CHF, Itálie placené.
RSS kanál komentářů k tomuto článku