Důležité upozornění!

Policie České republiky a šéfcensor Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara varují: citovat jakékoli texty z tohoto blogu způsobuje vážné risiko trestního stíhání! Četba na vlastní nebezpečí!

V předchozím dílu serie jsme poznali vydavatele, který se tak bál, že si jeho čtenáři budou elektronické noviny půjčovat a sdílet, až učinil internetový produkt skoro nepoužitelným a uživatelsky zcela neatraktivním.

Dnešní podnikatel na to šel jinak: zřídil server, který v základní versi nabízel službu, monitoring dostupnosti serverů ze dvou míst s následnou archivací údajů, zobrazováním statistiky a e-mailovým upozorňováním na výpadky, zcela zdarma, pouze s omezením maximálního počtu sledovaných serverů na pět a intervalu monitoringu na deset minut. Službu jsem několik let spokojeně využíval, a mám za to, že obchod to byl fairový: náklady z hlediska poskytovatele marginální, výměnou za občasné zobrazení jeho webu: kdybych potřeboval víc, než je nabízeno v základu, předplatil bych si vyšší variantu.

Včera mi podnikatel poslal e-mail:

Vážená paní/Vážený pane,

rádi bychom Vás informovali o změnách, které budou v květnu realizovány v rámci služby Monitoring-serveru.cz.

Bezplatné měření v intervalu 10 min. bude nově na Monitoringu-serveru.cz zpoplatněno částkou 15Kč/měsíc.

[…]

I o tom by se dalo, byť s jistým skřípěním zubů, uvažovat. Variabilní náklady na monitoring pěti serverů jsou sice o dost nižší než 15 Kč/měsíc (traffic je při 1 kB na probe cca 4 MB měsíčně/server), ale na druhou stranu, proč nepodpořit dvěma stovkami ročně někoho, kdo mi nabízí něco rozumného a užitečného a kdo mi to dosud poskytoval zdarma.

Jak jsem však záhy zjistil, částka 15 Kč je bez DPH a hlavně, je za jeden server. To by prakticky znamenalo platit ji pětkrát (sleduji pět webů) a máme tu najednou 1 080 Kč ročně, což je za službu, poskytovanou dosud bezplatně, suma naprosto nepřiměřená; kdybych na ni přistoupil, musel bych si připadat v lepším případě jako podnikatelův sponsor, v horším jako napálený blbec. Monitoring-serveru.cz mohl mít moje peníze, ale kvůli své nenasytnosti nebude dostávat nic.

S povzdechem jsem tedy, abych nebyl obtěžován dalšími výhodnými nabídkami, změnil svou adresu v nastavení účtu na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a upsal se – zdarma – podnikateli zahraničnímu.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)