Jednou to přijít muselo: tvrzení, že poslední desetiletí minulého století bylo vlastně šťastným, ba nejšťastnějším obdobím této země. Jenže nebylo.
Plnou silou, jak se zdá, propuklo šíření tohoto nesmyslu v souvislosti se smrtí gangstera Ivana Jonáka, nově přezdívaného Král ulice, kterého lze skutečně považovat za jeden ze symbolů 90. let v České republice. Stejně jako Petra Macha, otce a syna Stehlíky, Tykače a Dienstla z Motoinvestu, Viktora Koženého, Miroslava Provoda, brněnského Lubomíra Hrstku a mnoho dalších, kteří se stali tvářemi nové podnikatelské elity, vytvořené slavnou Klausovou methodou na chvíli zhasnout
.
Jakkoli osobně vzpomínám na 90. léta převážně v dobrém, zdrojem těchto vzpomínek rozhodně není svoboda, jež se podle proponentů theorie Zlatých devadesátých
v zemi nakrátko rozhostila a poté opět postupně zmizela. Po r. 1989 byla tato země těžce nemocná a jevy jako Jonákův Discoland Sylvie nebo Harvardské fondy byly symptomem této nemoci.
Jen si vzpomeňme, jak to tehdy v podnikání fungovalo: mobilní telefony se teprve začínaly rozšiřovat a za zavedení telefonní linky se běžně platil úplatek ve výši dvojnásobku průměrné měsíční mzdy, to samé, když jste chtěli založil společnost s ručením omezeným, a pokud vás partner v podnikání okradl, získali jste rozsudek, který měl zhruba cenu papíru, na kterém byl vytištěn, takže nejspolehlivější a nejbezpečnější cestou bylo zaplatit si partu ukrajinských vymahačů a doufat, že bývalý partner si nenajme konkurenční partu na vás. Mohli jste dostat úvěr a ručit klidně falešnými drahokamy, pokud jste věděli, koho v bance uplatit, a jestliže jste měli dobré vztahy s policií, podložené nějakým tím bakšišem, byli jste beztrestní. Stát byl dysfunkční, na jedné straně vás nijak neomezoval, ale když jste ho potřebovali, zastání jste se nedomohli.
Tedy, shrnuto a podtrženo, jestliže jste dokázali kašlat na pravidla a být dostatečně bezohlední, žilo se vám dobře, minimálně do doby, než jste se připletli do cesty někomu, kdo byl ještě bezohlednější a proto úspěšnější než vy.
Posuzováno globálně, společnost neprosperovala, a její stav se počal zlepšovat až na konci 90. let s příchodem první Zemanovy vlády, jež, arci s využitím normalisačního know-how, udělala pro návrat této země nikoli snad přímo do Evropy, ale minimálně tímto směrem, víc než všechny liberálně-konservativní
vlády před ní. Nebýt jí, byla by Česká republika dnes o to podobnější Ukrajině, o co méně by byla podobná Německu.
To je důvod, proč mám glorifikaci 90. let a jejich symbolů, jakým byl Ivan Jonák, za nebezpečnou hloupost.
Komentáře
Co máte na mysli, kupříkladu?
Fakticky: v ekonomice se naakumulovaly ekonomické změny do té míry, že nesolidní subjekty se už na trhu neudržely. Před tím byly také pročištěny banky, takže se přestaly dávat pochybné úvěry atd.
i-sn.cz/.../kukacka-vyber-z-clanku-1997-2006.pdf
Když jsme se z těchto snů probrali, zjistili jsme, že jsme na tom hůř než před Vítězným Listopadem a že zatímco před ním vládnoucí estébáky držel aspoň někdo na uzdě, tak po něm už jakákoliv omezení definitivně skončila. Pro ně, pochopitelně.
Co má autor na mysli při zmínce o zásluhách první opilcovy vlády, měl by podrobněji vysvětlit - většina si asi žádných nevšimla, krom becherovodu z Varů na Hrad.
parlamentnilisty.cz/.../...
Je mi 26, zažil jsem to jako dítě, a možná se na to koukám jenom optikou mojí rodiny a otce, který hned po revoluci založil firmu, poctivě pracoval, zaměstnával lidi a všechno šlo. Dneska nic nejde, všechno je zakázaný, zdaněný, zregulovaný, uškrcený. Za to, že váš zaměstnanec při odchodu na oběd odloží špinavé rukavice na parapet okna je pokuta 40.000 Kč, když to uvidí někdo ze životního. V tom se prostě podnikat nedá.
RSS kanál komentářů k tomuto článku